Su yalıtımına yeni düzenlemeler

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla binalarda su yalıtımına ilişkin yeni teknik düzenlemeler getiriliyor.

Su yalıtımına yeni düzenlemeler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sağlıklı, güvenli, yaşanabilir ve sürdürülebilir yapılar inşa etmek için yapısal önlemler almaya devam ediyor.

Binalarda su yalıtımı zorunluluğu
Binalarda su yalıtım uygulamalarına yönelik gelişmelerin ve mevcut uygulamaların tartışılması ile mevzuat altyapısının güçlendirilmesi amacıyla “Su Yalıtımı Konferansı - Uygulamalar, Gelişmeler ve Mevzuat Geliştirme” konulu düzenlenen etkinlik çok önemli bir başlangıç oluşturuyor.

Su Yalıtımında yeni düzenlemeler

Çevre Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor
Başlatılan çalışmaların ikinci aşaması olan -Su Yalıtımı- konusunda 14 Ekim 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve sektör temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı düzenlendi. Toplantıda sektörün ihtiyaçlarının yanı sıra yapılacak teknik düzenlemeden etkilenecek tasarım firmaları, malzeme üreticileri, müteahhit ve yapı denetim firmaları açısından beklentiler ele alınarak bir yol haritası hazırlandı.

Çevre Bakanı İdris Güllüce’nin talimatı doğrultusunda binalarda su yalıtımı uygulamalarının esaslarını belirleyen bir yönetmelik hazırlanacak. Binalarda su yalıtımı konusunda kamuoyu ve sektör bilinçlendirilecek; doğru projelendirme, malzeme seçimi ve doğru uygulamanın yapılması ve denetlenebilmesi de sağlanacak.

Binalarımızın ömrü arabalarımız kadar
İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, Türkiye’deki binaların proje aşamasında ömürlerinin 80-100 yıl olarak projelendirildiğini belirterek, mevcut durumda ülkemizde bina ömrünün otomobil ömrü kadar olduğunu söyledi. Erdogan, bu durumun su yalıtımsızlığının bir sonucu olduğunu söyledi