Şubat 2014 enflasyon oranları açıklandı, kiralar ne olacak?

TÜİK, Şubat 2014 enflasyon oranlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre, Şubat'ta aylık TÜFE yüzde 0,43, ÜFE ise yüzde 1,38 olarak gerçekleşti. Peki bu durumda kiralar ne kadar zamlanacak?

Şubat 2014 enflasyon oranları açıklandı, kiralar ne olacak?

5 Mart 2014 / Şebnem Ber 
Şubat 2014 enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Buna göre, Şubat'ta aylık TÜFE yüzde 0,43, ÜFE ise yüzde 1,38 olarak gerçekleşti. Yıllık TÜFE yüzde 7,89, ÜFE ise yüzde 12,40 olarak gerçekleşti. 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu'nda konut kiralarına yapılacak zam oranlarının enflasyon rakamlarına göre belirleneceği yer almıştı. Kanuna göre, kiraların ne kadar zam göreceği enflasyon rakamları baz alınarak hesaplanmaya başlanmıştı. Yani kira sözleşmesi dolanlar, kira zam oranlarını her ayın başında açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre hesaplıyorlar.

Kiranız ne kadar zamlanacak?
Bu durumda kira sözleşmesi dolanlar, ne kadarlık bir zam ile karşılaşacağını hesaplamak için geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamlarına bakacak. Buna göre, Mart 2014'te açıklanan yıllık ÜFE oranı ne kadarsa, kiraya gelecek zam da o rakam üzerinden hesaplanacak.