Süleymaniye Camii mi büyük, Çamlıca mı?

İBB tarafından hazırlanan "kültürel miras" nitelikli cami listesine Çamlıca Camii'nin de dahil edilmesi tartışmalara neden oldu. Düzenleme ile birlikte inşaat halindeki Çamlıca Camii, Mimar Sinan'ın büyük eseri Süleymaniye ile yan yana anılacak

Süleymaniye Camii mi büyük, Çamlıca mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, "kültürel miras" niteliği taşıyan 34 cami arasına, yapımı henüz tamamlanmamış Çamlıca Camii'ni de dahil etmesi tartışmalara neden oldu. CHP'li meclis üyeleri tepkilerini: "Henüz tamamlanmadan, nasıl tarihi camilere verilen statüye sahip oldu?" sorusunu dile getirdi.

Bize özel bir "kültürel miras" refleksi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel ilgi gösterdiği ve İstanbul'un her yerinden görülmesini istediği Büyük Çamlıca Camii'nin inşaatı henüz tamamlanmadı. Ancak bu görkemli yapı, ansızın ülke gündemine bambaşka bir vesile ile oturdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan bir listede henüz tamamlanmamış Çamlıca Camii'ne, tarihi nitelikteki yapılara tanınan "kültürel miras" niteliğinin verilmesi gündeme geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li üyeleri tasarıya itiraz etti ve İBB'nin iktidar güdümündeki tavrına eleştirilerde bulundu. 

 

Süleymaniye mi büyük; Çamlıca mı?

 

Süleymaniye ile eş değer statüde
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı listede, tarihi, sosyolojik ve turizm değeri bulunan anıt yapılara verilen statünün Çamlıca Camii'ne de tanınması tartışmalara neden oldu. Zira bu adım, Çamlıca Camii'nin Mimar Sinan'ın büyük eseri Süleymaniye Camii ya da Kılıç Ali Paşa, Eyüp Sultan, Fatih, Beyazıt, Sultanahmet gibi camiler ile aynı değere sahip olduğu şeklinde bir iddia da barındırıyor. Konuyla ilgili itirazda bulunan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü tonguç Çoban, inşaatı devam eden caminin listeye eklenmesini yadırgadıklarını, henüz hizmete açılmamış bir caminin nasıl "tarihi" nitelik kazandığını anlamadıklarını vurguladı

 

Süleymaniye mi büyük; Çamlıca mı?

 

Cumhuriyet tarihinin en büyük camii
Sözcü Gazetesi'nde yer alan Özlem Güvemli imzalı habere göre, İBB listesi, Cumhuriyet Dönemi'nde inşa edilen en büyük cami olma niteliği taşıyan Çamlıca Camii'nin 100 milyon TL maliyeti ve 50 bin kişilik çalışan ordusu ile inşa edildiğini vurguluyor. Mimar Hacı Mehmet Güner tarafından inşa edilen projenin inşaatına 29 Mart 2013 tarihinde başlanmış ve camiye ulaşım için de 3 kilometrelik özel tünel inşaatı gerçekleştirilmişti.