Sultanbeyli-Kurtköy metrosuna 4 yeni istasyon eklendi

Anadolu Yakası Sultanbeyli'de yapılması planlanan ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlayan Sultanbeyli-Kurtköy metrosuna 4 yeni istasyon eklendi

Sultanbeyli-Kurtköy metrosuna 4 yeni istasyon eklendi

Anadolu Yakası Sultanbeyli'de yapılması planlanan ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlayan Sultanbeyli-Kurtköy metrosuna 4 yeni istasyon eklendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından yapılması planlana Sultanbeyli-Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı Projesinin bedeli 320 milyon olarak belirlendi. 

Sultanbeyli-Kurtköy metrosuna 4 yeni istasyon eklendi

4 istasyon eklenecek

İnşaatı devam eden Üsküdar-Dudullu-Çekmeköy Metro hattını, Sarıgazi-Sancaktepe-Sultanbeyli yönünde uzatmak amacıyla, söz konusu hattı Sultanbeyli'den Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu'na uzatmak üzere planladı. Yeni hat eklemesiyle Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Merkez Metro Hattı, Sultanbeyli'den Kurtköy Hızlı tren İstasyonuna kadar uzatılacak. Trafiği rahatlatması beklenen projede böylelikle Ankara-İstanbul YHT hattı ile bağlantı sağlanmış olacak. Sultanbeyli Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı ilavesi ile Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattındaki 8 istasyona 4 istasyon daha eklenecek. 

Sultanbeyli-Kurtköy metrosuna 4 yeni istasyon eklendi

Eklenen İstasyonlar

Sultanbeyli istasyonundan başlayacak olan metro hattı Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu’nda sona erecek. Toplam uzunluğu 5,35 kilometre olan hat üzerinde Gölet, Akşemsettin, Fuar Alanı, Kurtköy Hızlı Tren istasyonları yer alacak.

4 yılda tamamlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 2019 yılı içerisinde başlayacak olan Sultanbeyli-Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı Projesi 4 yılda tamamlanacak. 2023 yılında hizmete açılması planlanan metro hattı günde 18 saat işletilecek.