Sur dönüşümünün ayrıntıları belli oluyor

Operasyonların tamamlanmasının ardından kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanması planlanan Diyarbakır Suriçi'nde, 141 anıtsal kültür varlığı, 342 sivil mimarlık örneği yapı ve 97 kamu binası tespit edildi

Sur dönüşümünün ayrıntıları belli oluyor

Güvenlik operasyonlarının halen sürdüğü Diyarbakır'ın tarihi beldesi Suriçi'nde yürütülmesi planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarının ayrıntıları yavaş yavaş belli oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, 141 anıtsal kültür varlığı, 342 sivil mimarlık örneği yapısı ve 97 adet kamu binası saptanan Suriçi'nde riskli ve kaçak yapı sayısı neredeyse 9 bin 500'e yaklaşıyor.

Suriçi'nde yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında kuzey ve doğuda yer alan Dağkapı, Tekkapı, Çiftkapı, Urfakapı tarafında ağırlıklı olarak 3 katlı, Suriçinde de 2 katlı yapılara yer verilecek. Yürütülen çalışmalarla ayrıca, tarihi eserlerin restorasyonunun yanı sıra sosyal tesisler, konut alanları ve ticaret merkezlerinin de yapılması hedefleniyor. 

Suriçi kentsel dönüşümü
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, Suriçi 187 hektarlık bir alan üzerine yayılıyor ve toplam 15 mahallede 70 bini aşkın nüfus barınıyor. Bölgedeki toplam yapı sayısı ise 9 bin 246. Bu binalardan 3 bine yakını tek taklı, 5 bine yakını ise 2 katlı olarak inşa edilmiş durumda. Suriçi'ndeki 3 katlı bina sayısı 654, dört kat ve üstündeki bina sayısı ise 838 adet.

Suriçi'nde kamulaştırma kararı
Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre Suriçi kentsel dönüşümü için bu zamana kadar önemli adımlar atılmış durumda. Bu kapsamda 6306 Sayılı Kanun kapsamında kamulaştırılan bağımsız bölüm sayısı 85, acele kamulaştırma kararı alınan bağımsız birim sayısı ise 20 civarında. Uzlaşma yolu ile kamulaştırılan birim sayısı ise 53'e ulaşırken, yıkım kararı alınan yapı sayısı ise11'i buldu.