Sur: Kent nüfusunun 3'te 1'i çöküntü bölgelerinde yaşıyor

Kentleşme oranının yüzde 50'lere vardığı günümüz dünyasında, kent nüfusunun 3.5 milyarı bulduğunu söyleyen Forum İstanbul Başkan Yardımcısı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur: "Bu nüfusun 3'te biri çöküntü bölgelerinde yaşıyor..." dedi.

Sur: Kent nüfusunun 3'te 1'i çöküntü bölgelerinde yaşıyor

Forum İstanbul 2016'nın son gün oturumunda "kentleşme" ve "küresel iklim" sorunlarına etkileri konusunu değerlendiren Forum İstanbul Başkan Yardımcısı ve RE-PİE Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur, günümüz dünyasında kentleşme oranının yüzde 50 seviyelerine ulaştığını vurguladı.

Kent nüfusunun 3'te 1'i çöküntü bölgelerinde yaşıyor
Sur, kentlerde yaşayan insan nüfusunun 3.5 milyarı bulduğunu, buna karşın bu kent nüfusunun 3'te birinin sağlıksız koşullarda ve çöküntü bölgelerinde yaşamını sürdürmeye çalıştığını belirterek:

"100 milyon insanınsa hiç evi yok. Zaten kısıtlı olan kaynaklar giderek daha kötü kullanılıyor. Dünyanın kendini yenileme kapasitesiyse bu tüketimin çok altında yer alıyor" dedi. 

Küresel iklim sorunları üzerinde kentin yükü artacak
Konuşmasında 2050'lı yıllara kadar kentlerde yaşayan insan nüfusunun 9 milyarı bulacağını ve kentleşme oranının yüzde 70'lere ulaşacağını da belirten Sur, kentlerin doğa ve iklim hareketleri üzerindeki tahribatının da artacağına dikkat çekti.

Yılda 8 milyon insan kolera, tifo ve dizanteriden ölüyor
Sur, özellikle tükenen su kaynaklarının kent yaşamı için tehdit oluşturmayı sürdüreceğine de vurgu yaptı ve:

"Dünya nüfusunun %40ı nitelikli arıtılmış, içilebilir sudan mahrum. Dakikada 15 kişi kolera tifo ve dizanteriden hayatını kaybediyor. Bu yılda 8 milyon insan yapar ki korkunç bir rakam. Önlem alınmazsa önümüzdeki dönem su savaşlarına konu olabilir..." ifadelerini kullandı. 

Sur, söz konusu tahribatın azaltılması adına karbon salınımı düşük, çevre dostu yeşil teknolojilerin süratle devre alınması gerektiğini de vurgulayarak, yapay zeka üzerinden üretim optimizasyonunun sağlanması ve yeryüzü kaynaklarının doğru bir şekilde kullanılması gerekliliğinin de altını çizdi.