Sur Yapı’dan yeni yılda 2.2 milyarlık yatırım

2015’i 500 milyon liranın üzerinde ciro ile kapatacaklarını söyleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, 2016’da 2.2 milyarlık projede 1844 konut ve ofis projesinin hem satış, hem de inşa sürecine başlayacaklarını açıkladı

Sur Yapı’dan yeni yılda 2.2 milyarlık yatırım

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2016’nın Sur Yapı için yatırım yılı olacağını belirten Altan Elmas, “Nisan 2016’ya kadar toplamda 2.2 milyar liralık projede 1844 konut ve ofis projesinin hem satış, lansmanına hem de inşa sürecine başlamayı planlıyoruz. İkisi Sancaktepe’de olmak üzere Topkapı, Koşuyolu, Ümraniye ve Sultanbeyli’de 6 yeni projeye başlayacağız. Bunun yanı sıra Beykoz’da, Ataşehir’de, Gaziosmanpaşa’da ve Ümraniye’de dört adet kentsel dönüşüm projesinin çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

Haziran ayı seçimlerine kadar satışlarımız hedeflerimiz doğrultusunda devam etti. Haziran seçimleriyle yatırımcılar beklemeye geçti. Bu süreçte dolar kurunun yükselişini bir miktar fırsata çevirebildik ve yabancıya satış bu dönemde arttı. Kasım ayı seçimleriyle birlikte piyasalar tekrar hareketlendi. Kasım ayında Ekim ayının iki katı satış yaptık. Aralık ayı da iyi başladı. Bu da seneyi hedeflerimizin bir miktar üzerinde kapatacağımızı gösteriyor. 2015 yılını 500 milyon TL’nin üzerinde ciro ile kapatacağız.

Öte yandan şirketin 2015’de perakende alanında yeni çalışmaları oldu. Corridor, Mirage, Exen İstanbul’a alışveriş caddeleri konsepti getirildi. Bu projelerin 2016’da da devamı gelecek. Şirket, Koşuyolu, Topkapı, Sancaktepe ve Ümraniye projelerinde de alışveriş caddesi ve ticari alanlara yer verecek. 2016 yılında hem ofis, AVM ve konut projelerine hem de kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Elmas, “2016 yılında konut satışındaki ciro hedefimiz 700 milyon lira” dedi.

2016’da satışlar hız kesmeyecek

Gayrimenkul sektörüyle ilgili 2016 öngörülerini de paylaşan Altan Elmas, “2016’da Türkiye genelinde 1 milyon 350 bin konut satışının gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Kasım seçimleriyle birlikte önümüzdeki 4 yıl istikrar sürecek. Bu nedenle 2016 yılının bu yıldan çok daha iyi geçeceğine inanıyorum. Konut satışlarının tüm yıl boyunca hız kesmeden devam edeceği kanaatindeyim. Kurulan yeni hükümetten yatırımı engelleyen bürokrasiyi azaltıcı ve imar mevzuatında reformlar bekliyoruz. Bu düzenlemeler gerçekleştirdiği takdirde satışların önü açılacak ve dolayısıyla gayrimenkul sektöründeki büyüme artarak devam edecek” dedi.