Sur'a 2 milyarlık yatırım yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ayırdığı bütçe ile Diyarbakır Sur'da hasar gören tüm yerler için 2 milyarlık yatırım yapılacak

Sur'a 2 milyarlık yatırım yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ayırdığı bütçe ile Diyarbakır Sur'da hasar gören tüm yerler için 2 milyarlık yatırım yapılacak. Yeniden kurulması planlanan ilçeden binlerce konut yapılacak. 

Diyarbakır'ın Sur ilçesi için planlananlar arasında yapılacak olan konutların yanı sıra içme suyu hatları yenilenecek, yeni yaşam alanları oluşturulacak ve tahrip edilen tarihi eserler yeniden yapılandırılacak. 

Terörle sarsılan ve hükümet tarafından açıklanan destek paketleri ile yaralarını sarmaya başlayan Güneydoğu'daki yerleşim birimlerinin başında Diyarbakır'ın Sur ilçesi geliyor. 

61 bin 115 kişinin yaşadığı ve terör saldırıları ile evlerini ve işyerlerini kaybetmek zorunda kalan Sur'da yaralar sarılmaya başlıyor. 

Sur'daki yıkım ve enkaz işlemlerinin bir ay gibi kısa bir zamanda tamamlanacağı bilgisini veren bakanlık, Çölgüzeli ve Üçkuyular mevkiinde 4000 konut yapımı için kolları sıvadı. Bu konutlardan ilk bin tanesinin ise yılsonunda tamamlanması hedefleniyor. 

Sadece yerleşime değil, alt ve üst yapı ile bölgenin kültürel ve sosyal yaşamlarının normalleşip, gelişmesi içinde çeşitli yatırımların hayata geçirilmesi hedefleniyor. 25 bin 686 metre içme suyu ve 28 bin 474 kanalizasyon hattı ise yeniden inşa edilecek.