Sürat Demiryolu Hattı ile İstanbul-Ankara arası 1.5 saat olacak

Hükümetin 2023 hedefleri kapsamındaki yeni bir projenin daha detayları belli oldu. İstanbul ve Ankara arası seyahat süresini 1.5 saate düşürecek olan Sürat Demiryolu Hattı projesi yapılacak

Sürat Demiryolu Hattı ile İstanbul-Ankara arası 1.5 saat olacak

Hükümetin 2023 hedefleri kapsamındaki yeni bir projenin daha detayları belli oldu. İstanbul ve Ankara arası seyahat süresini 1.5 saate düşürecek olan Sürat Demiryolu Hattı projesi yapılacak. 

Hız limiti 350 kilometre olacak yeni hattın 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yeni hattın gereklilik olduğunu söyledi ve Ankara-Eskişehir üzeri İstanbul YHT ile diğer bağlantılı YHT'lerin hayata geçtikten sonra belirli bir süre geçmesi gerektiğini ifade etti. Bu hattın yeteri kadar yükünü alınca amaçlarının sürat demiryolu yapıp direkt Ankara-İstanbul arası gidecek yolcuyu götürmek olduklarını söyledi. 

Fizibilite çalışmasını büyük ölçüde tamamlandığı yeni hat Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilecek. YHT hattının toplam uzunluğunun 500 kiloometreyi bulması bekleniyor. Hat ile ilgili toplam maliyet ise 5 milyar doları bulacak. Ankara-İstanbul Otobanı'na paralel olarak yapılacak yeni hat İstanbul Köseköy'e ulaşacak ve buradan köprüye bağlanacak. 

Sürücüsüz araç uzak değil

Trafik yoğunluğunun yüksek olduğu uerlerde güvenliğin artırılmasına yönelik çalışmalar devam ederken, yeni yapılacak yollar ve otobanlar teknolojik alt yapı ile güçlendirilecek. 3. Havalimanı ve 3. Köprü ile birlikte akıllı yol dönemi başlayacak. Sürücüsüz araç ve trenin uzak ihtimal olmadığını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, araçlar uygun hale getirilirse manyetik alan oluşturmanın zor olmadığını belirtti.