Sürat demiryolu projesi için geri sayım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul ile Ankara arasındaki mesafeyi 1.5 saate düşürecek “Sürat Demiryolu” projesinin 2018 yılında devreye gireceğini söyledi.

Sürat demiryolu projesi için geri sayım

Ulaşım projelerinde önemli gelişmelere tanık olan Türkiye’de son hamle, ülkenin iki mega kentini birbirine bağlayacak demiryolu yatırımı ile atılıyor. İstanbul ile Ankara arasındaki mesafeyi 1.5 saate düşürecek olan “Sürat Demiryolu” projesi 2018 yılında devreye giriyor. Kurulacak özel bir sistem üzerinde hareket edecek tren, saatte 350 kilometre hıza ulaşacak.

Tüm şehirlere uğrayan banliyö
Yeni projenin yalnızca şehirlerde duracak banliyö hattı mantığında hizmet vereceğini söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, söz konusu yatırım için, şu anda Ankara-Eskişehir hattı üzerinde hizmet veren Yüksek Hızlı Tren ve diğer bağlantılı hatların üzerinden belli bir süre geçmesi gerektiğini vurguladı.

 

Sürat demiryolu projesi için geri sayım

 

Ankara-İstanbul otobanına paralel uzanacak
Arslan, fizibilite çalışmasının büyük ölçüde tamamlandığı yeni projenin Yap-İşlet-Devret modeline göre gerçekleştirileceğini de belirterek:

“Projenin toplam maliyeti 5 milyar dolar… Proje, Ankara-İstanbul otobanına paralel biçimde inşa edilecek. İstanbul’a geldiğinde ise Köseköy’e buradan da köprüye bağlanacak…” ifadelerini kullandı.

Ankara İzmir’e hızlı trenle bağlanıyor
Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi’nin de 4.2 milyar TL’ye mal olacağı bilgisini veren Arslan, ulusalr demiryolu ağının entegrasyonuna katkı sunması beklenecek proje için çalışmaların da kısa sürede başlayacağını vurguladı.

Bakan Arslan, diğer taraftan, Haydarpaşa-Pendik banliyö hattı hattı çalışmalarının da sürdüğüne dikkat çekti.