Süre uzadı! Kira vergisi son ödeme tarihi ne oldu?

Kira vergisi son ödeme tarihi 25 Mart 2015 olarak belirlenmişti. Ancak bu süre uzatıldı ve kira gelir vergilerinin 31 Mart 2015 tarihine kadar ödenebileceğine karar verildi.

Süre uzadı! Kira vergisi son ödeme tarihi ne oldu?

Kira gelir vergisi, gayrimenkul sahiplerinin elde ettikleri kira gelirlerinden dolayı her yıl ödemekle yükümlü oldukları bir vergi. Her yıl bir önceki yılda elde edilen toplam kira gelirleri üzerinden bir vergi ödemesi yapmak şart. 2015 yılında da 2014’te elde edilen kira gelirlerinin vergisi ödenecek. 2015 yılında kira vergisi son ödeme tarihi ise 25 Mart olarak belirlenmişti. Ancak bu süre uzatıldı ve 2015 yılı için son ödeme tarihi 31 Mart’a kadar uzatıldı. Karar, Vergi Usul Kanunu Sirküleri’nde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Süre uzadı! Kira vergisi son ödeme tarihi ne oldu?

 

Kira vergisi vermeyecekler

Tabii her kira geliri elde eden kişinin bu vergiyi ödemesi zorunlu değil. Kira vergisi vermekle yükümlü olmayan kişilerin listesi ise aşağıda;

*2014 yılında toplam konut kira gelirleri belirlenen istisna tutarını aşmayanlar kira geliri beyanı vermez,

*2014 yılında işyeri kira geliri yine belirlenen sınırı aşmayanlar kira geliri beyanı vermez,

*Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname vermezler. (Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz)

*Yurt dışında ikamet edenler ya da yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye' de kirada olan işyeri kira gelirlerini kira gelirleri ne olursa olsun Türkiye' de beyanname vermek zorunda değiller.

*Boş kalan gayrimenkullerin korunması amacı ile bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması durumunda beyanname verilmez.

*Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede oturması durumunda beyanname verilmez.