Suriye krizinden nükleer risk çıktı

Suriye politikalarında anlaşmazlığa düşen ABD ve Rusya arasında nükleer kriz doğdu. Rusya tarafı ABD ile nükleer araştırma anlaşmasını askıya aldı.

Suriye krizinden nükleer risk çıktı

Suriye iç savaşından, global güvenliği tehdit eden nükleer bir kriz doğuyor. Geçen hafta içinde ABD ile uranyum anlaşmasını iptal eddiğini açıklayan Rusya, şimdi de nükleer araştırma işbirliğini sonlandırdığnı duyurdu

Nükleer anlaşmalar sonlandı
Rusya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, söz konusu kararların ABD'nin Ukrayna hususunda Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara önlem olarak alındığı belirtilse de uzmanlar esas çatışmanın Suriye'den kaynaklandığı görüşünü savunuyor. Uzmanlara göre Rusya, Suriye anlaşmazlığında nükleer silahsızlanmayı yeni bir pazarlık konusu olarak kullanmayı planlıyor.

Rusya Hükümeti'nden resmi açıklama geldi
Açıklamayı resmi internet sitesinden yapan Rusya hükümeti, iki ülke arasındaki işbirliğini kapsayan yaptırımların sonucunda ABD tarafına karşı yeni önlemlerin alınmasını zorunlu kıldığına değinilirken, ABD tarafından "konuyla ilgili resmi bir bildirim" yapılmadığı söylendi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Mark Toner, Rusya'nın tek yanlı olarak askıya alma kararını üzüntüyle karşıladıklarını belirterek: "Biz bu haberleri medyadan gördük. Bu işbirliği her iki ülkenin de çıkarına çok önemli bir konuydu... Rusya anlaşmayı tek taraflı olarak sonlandırmışsa, bundan yalnızca üzüntü duyarız" şeklinde konuştu.