Suriyeli göçmenler Bursa'da kiraları uçurdu

Keller Willams Türkiye Direktörü Emre Erol, Bursa gayrimenkul piyasasının son on senede yüzde 60 oranında değer kazandığını söyledi. Erol'a göre, özellikle son 6 ayda yaşanan kira artışının en önemli nedenlerinden bir Suriyeli göçmenler...

Suriyeli göçmenler Bursa'da kiraları uçurdu

Keller Willams Türkiye Direktörü Emre Erol, Bursa'ya yerleşen Suriyeli göçmenlerin kentteki "gayrimenkul piyasasındaki" artışın nedenlerinden biri olduğunu açıkladı. Artan göç ve kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte kentteki konut kiralarının son 6 ayda yüzde 10 düzeyinde artış gösterdiğini belirten Erol:

"Kenti geçen yıl yakşalık 600 bin Arap turist ziyaret etti. Bursa'da turistlerin sezonluk ev kiralaması da kiralardaki artışın bir diğer nedeni..." dedi.

Suriyeli göçmenler ve Bursa konut piyasası
Bursa'daki metro ağının gelişmesinin de konut fiyatlarını önemli bir etki yaptığı üzerinde duran Emre Erol Bursa'nın Batı kısmında, Uludağa Üniversitesi ve Emek'e kadar uzanan düzlemde önemli artışlar yaşandığını vurguladı. Erol: " . İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ve devam eden hızlı tren projesi Karacabey Bölgesi’nin değerini her geçen gün arttırıyor. Özellikle Bursa’nın bu bölgesinde alım satım işlemlerinin hızlandığını söylemek mümkün ..." dedi.

Kiralara Suriyeli etkisi
Bursa'da nüfusun günden güne arttığını ve sürekli göç alan bir şehir olarak Bursa'nın Suriyel göçmenlerin yerleşik hayata geçtiği şehirlerden biri olduğunu da vurgulayarak: 

"Bursa’da özellikle son 6 ayda kiraların yüzde 10 oranında artışına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 bin Arap turistin ziyaret ettiği şehirde Arap turistlerin etkisinden de bahsedebiliriz. Otelde konaklamak yerine sezonluk ev kiralayan Arap turistler Bursa gayrimenkul dengesini değiştiren bir diğer faktör.” dedi.

2004'ten günümüze, 726 TL'den 1.150 TL'ye
Erol, Türkiye'nin en kalabalık 4. şehri olan Bursa'nın konut fiyatlarında ciddi bir artış yaşadığını da belirterek, 2004 yılında 726 TL olan metrekare fiyatının 2015 yılında bin 150 TL'yu yakseldiğini belirtti...