Suriyeli göçmenler sorunu çözülemiyor

Fikirtepe yıkımlarının aksamasına neden olan Suriyeli göçmenler sorunu büyüyor. Suriyeli aileler, AFAD tutanağını imzalamıyor

Suriyeli göçmenler sorunu çözülemiyor

Fikirtepe'deki riskli evlere yerleşerek yıkım çalışmalarının gecikmesine neden olan Suriyeli mülteciler sorunu büyüyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yetkililerinin 'doğu illerindeki kamplara' taşınmalarını düzenleyen tutanakları imzalamayan Suriyeliler, İstanbul'dan ayrılmak istemiyor.  Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre AFAD, kamplara gitmek isteyen mültecilere maddi yardımda bulunacak.

İstanbul Fikirtepe'de Suriyeli mülteciler sorunu belirsizliğini koruyor. Resmi kayıtlara göre bölgede 125 civarında mülteci yaşıyor; ancak Kadıköy Belediyesi'ne göre bu rakam 400'ün üzerinde. Fikirtepe'deki riskli yapılara yerleşen ve kentsel dönüşümün merkezi olarak tanımlanan beldede yürütülmesi planlanan inşaat çalışmalarını engelleyen Suriyeliler'in İstanbul'dan ayrılmaması üzerine bir açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu: 'İstanbul'da bir kamp oluşturulmalı.' dedi. AFAD yetkilileri ise, yaptıkları açıklamalarda, göçmenlerin Doğu illerindeki kamplara götürüleceğini, gitmeye razı olanlara destek olunacağını, ancak gitmek istemeyenlerin tahliye edileceğini bildirdi.