Suriyeli kaçak işçiler için ceza geliyor!

İnşaat, ayakkabı ve tarım sektöründe kaçak çalışan her bir Suriyeli kaçak işçi için firmalara 10 bin lira ceza verileceği açıklandı

Suriyeli kaçak işçiler için ceza geliyor!

4 Temmuz 2014 / Emlakwebtv
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından yapılan açıklamaya göre; Türkiye 'deki toplam Suriyeli mülteci sayısı 1 milyon 50 bin kişi. Asgari ücret altında çalışmak durumunda kalan Suriyeli mülteciler kaçak olarak çalışıyor. Bununla birlikte Konya SGK İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz kaçak Suriyeli işçi çalıştıran firmalara ceza verileceğini söyledi. Bu firmalar için her bir çalışan başına 10 bin TL ceza kesilecek olup, Yavuz şu açıklamalarda bulundu:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye’de temin edilebilecek nitelikte ve donanımda olan işçilere çalışma iznini vermiyor. Fakat Suriye’ye özel bir durum var. Ülkelerinde iç savaş olduğu için Türkiye’ye geldiler ve ülkemizde yaşamak zorundalar. Çalışma hayatına kazandırabilmek için Suriyelilere özel bir durum uygulanıyor ve çalışma iznini hızlı ve rahat bir şekilde işverenlerimiz alabiliyor. Eğer sanayicilerimizin çalıştırmakta olduğu işletmelerde gerçekten Suriyeli personele ihtiyacı varsa, bakanlıktan çalıştırma iznini alarak çalıştırırlarsa sıkıntı yaşamazlar.

Doğan Haber Ajansı’ndan Mehmet Kayhan Yıldız’ın haberine göre; Suriyelilerin daha çok ayakkabı, inşaat ve tarım sektöründe çalıştığı bilgisi verildi.