Suriyeli mülteciler Fikirtepe’ye yerleşti

Kentsel dönüşümün pilot bölgelerinden Fikirtepe, Suriyeli mültecilerin yeni evi oldu

Suriyeli mülteciler Fikirtepe’ye yerleşti

27 Haziran 2014 / Emlakwebtv
Savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeliler İstanbul Fikirtepe’de harabeye dönen binalarda konaklamaya başladı. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre 4 yıldır kentsel dönüşümün tamamlanmadığı Fikirtepe geçtiğimiz aylarda Murat Uygur’un yönetmenliğini yaptığı ve Suriye’deki savaşı anlatan ‘Kaçış’ filmine plato olmuştu. Şimdi ise bölgeye gerçekten Suriye’den kaçan mülteciler yerleşti. Yüzlerce mülteci evlerin riskli olduğunu bildiği halde çaresizlik nedeniyle bu evlere sığındı. Elektrik ve suyun olmadığı evlerde ne kapı var, ne de pencere. Etrafın enkazla çevrili evlerde ciddi anlamda hijyen sorunu ve sefalet yaşanıyor.

Suriyeliler aynı evde 2-3 aile birlikte yaşıyor. Aylardır yıkanmadıklarını söyleyen mülteciler komşularının verdiği su ile temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Her an yıkılma tehlikesi olan evlerde yetişkinlerden çok çocuklar barınıyor. İç çamaşırsız, ayakkabısız gezen çocuklar inşaat atıklarının ortasında, olanlardan habersiz oyun oynuyor.

Nuhoğlu: “Bu sorunu tek başımıza çözemeyiz”
Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da Fikirtepeli halkın Suriyeli mülteciler konusunda belediyeye şikayette bulunduğunu söylüyor. Konuyla ilgili valilik ve kaymakamlığa bilgi verdiklerini belirten Nuhoğlu, “Bölgede yüzlerce Suriyeli var. Tüm Türkiye’de ise sayılar 1.5 milyonu geçti. Bu sorunu bizim tek başımıza çözmemiz mümkün değil. Arsamız olsa onlara kamp yapardık ama yok. Zaten Fikirtepe’de kentsel dönüşüm süreci hızlanacak ve Suriyelilerin şimdi sığındığı evler yakın zamanda yıkılacak” diyor.