Suriyeli mülteciler için imzalar atıldı

Suriyeli göçmenlerin yoğun olarak bulunduğu illere alt yapı desteği sağlayacak "kredi protokolünde" imzalar atıldı

Suriyeli mülteciler için imzalar atıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı illerdeki alt yapı çalışmalarına odaklanmak amacıyla Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile yürüttüğü kredi anlaşmasında imzalar atıldı

Çevre Bakanlığı-JICA Protokolü imzalandı
Bakan Güllüce, bir otelde düzenlenen kredi anlaşması imza töreninde yaptığı konuşmada, Japon hükümetine ve JICA'ya Türkiye'ye katkılar nedeniyle teşekkürlerini iletti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Suriye'de rejimden endişe eden, her şeyini kaybedeceğini düşünen o korkaklığın getireceği reaksiyondan, saldırıların çok daha fazla olacağını ve savunmasız çok sayıda insanın Türkiye'ye daha büyük göçler halinde geleceği gibi bir endişeyi de taşıyorum" dedi.

Suriye'de yaşanan olaylara değinen Bakan Güllüce, farklı din, dil, ırk, mezheplerden 2 milyon insanın canını kurtarmak için Türkiye'ye kaçtığını, gelirken de üzerinde hiçbir şey getirme imkanı bulamadıklarını anımsattı. Dünyanın en büyük dramının orada yaşandığını vurgulayan Bakan Güllüce, bu kişilerin Türkiye'ye yavaş yavaş değil, bir anda geldiğini kaydetti.

Sınır belediyelerinin sorunları büyüdü
Sınır belediye başkanlarının çok problem yaşadıklarını, 2 milyondan fazla kişinin ağırlandığını ancak söz konusu belediyelerin kaynaklarının aynı kaldığını anlatan Bakan Güllüce, "Bu yüzden bu kredilerin belediye başkanlarımıza çok büyük yararı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Anlaşma taraflarının yeniden bir araya gelmesini isteyen Bakan Güllüce, savaştan gelenlerin yanı sıra, sosyal yönden etkilenen ikinci bir bant olduğunu ve bunun içinde farklı şartları içeren bir kredileşmenin faydalı olabileceğini bildirdi.

Ülkedeki Suriyeli sayısının artacağının belirtildiğini hatırlatan Bakan Güllüce, "Doğru, ben çok daha fazla olacağını sanıyorum. Çünkü gittikçe yaşanamaz bir hale getirilen Suriye'de rejimden endişe eden her şeyini kaybedeceğini düşünen o korkaklığın getireceği reaksiyondan, saldırıların çok daha fazla olacağını ve savunmasız çok sayıda insanın Türkiye'ye çok daha büyük göçler halinde geleceği gibi bir endişeyi de taşıyorum" değerlendirmesinde bulundu.