Suriyelilere TOKİ'den konut tartışması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyeli göçmenlerin TOKİ'nin elindeki boş konutlara yerleştirilebileceği yönündeki açıklaması tartışmalara neden oldu

Suriyelilere TOKİ'den konut tartışması

Suriyeli göçmenlerin vatandaşlığa alınma tartışması henüz soğumadan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriyelilerin boşta kalan TOKİ konutlarına yerleştirilebileceği açıklaması geldi. 

Erdoğan: Suriyeliler TOKİ konutlarına yerleştirilebilir
NATO Liderler Zirvesi'nin dönüşünde gazetecilerin Suriyeli göçmenlerin vatandaşlığa alınması yönündeki sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye sığınan insanların kamplarda ya da sığındıkları boş apartmanların bodrum katlarında yaşamaya mecbur bırakılamayacağını vurguladı. Erdoğan, Belediyelerden gelen haberlerin endişe verici olduğunu belirterek:

Suriyelilere TOKİ'den konut tartışması

"Bir bakıyorsunuz, bir bodrumda 9, 10, 15 kişi tıkış tıkış kalıyor. Böyle olacağına, ilgili bakanlıklarımız, diğer tarafta istihbarat teşkilatımız bir dayanışma içinde çalışma yaparlar. Buradaki insanlar gözden geçirilir. Kamplar ya da evler incelenir. Sonra bu insanları belli yerlere yerleştiririz. Hatta hatta gerektiği takdirde TOKİ'nin elinde boş konutlar var. Nasıl Ahıska Türklerine Erzincan'da konut verdiysek onlara da vereceğiz..." şeklinde konuştu.

Suriyeliler de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilir
Gazetecilere açıklamasında, "Nasıl Türkler gidip Alman vatandaşı, Amerikan vatandaşı olabiliyor; Suriyeliler de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sığınmacılara peşinen ret yanıtının verilmesinin doğru olmadığını da sözlerine ekledi. Erdoğan, Suriyeli göçmenler arasında özellikle doktor, mühendis, avukat ve öğretmen gibi nitelikli bireylere de istihdam sağlanabileceğine vurgu yaptı.