Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Raffles İstanbul Zorlu Center’da düzenlenen ve iki gün sürecek olan Uluslararası Yatırım Zirvesi’nin ilk gününde, Suudi Arabistan merkezli Al Bassam Group ve Sumou Holding, Türkiye gayrimenkul sektöründe yatırım yapmak için 1 milyar dolarlık bir fon oluşturduklarını açıkladı

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Raffles İstanbul Zorlu Center’da düzenlenen ve iki gün sürecek olan Uluslararası Yatırım Zirvesi’nin ilk gününde, Suudi Arabistan merkezli Al Bassam Group ve Sumou Holding, Türkiye gayrimenkul sektöründe yatırım yapmak için 1 milyar dolarlık bir fon oluşturduklarını açıkladı.

Körfez sermayesinin önde gelen yatırım fonlarının karar vericilerini; Türkiye’ye yatırım yapmış uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticileri ve Türkiye hükümetinden bakan ve bürokratlarla buluşturan “Uluslararası Yatırım Zirvesi”ndeki “Körfez İşbirliği” başlıklı özel oturumda konuşan Al Bassam Group CEO’su Ziad Al Bassam, “Türkiye’de gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak için Sumou Holding ile Suudi Arabistan'da yeni bir fon kurma kararı aldık. Toplam büyüklüğü 1 milyar doları bulacak olan bu fonla, Türkiye’deki bazı kamu şirketleri ile işbirliği yaparak çeşitli gayrimenkul yatırımları gerçekleştireceğiz” dedi. Suudi Arabistanlı şirketlerin Türk şirketleriyle daha fazla işbirliğine imza atmak istediğini vurgulayan Al Bassam, gayrimenkulün yanı sıra petrokimya ve enerji sektörlerinde de büyük yatırım fırsatları olduğunu sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan merkezli Sumou Holding’i temsilen aynı panelde konuşan İbrahim Al Assaf ise Türkiye’nin enerji ve gayrimenkul sektörlerine yönelik olarak üç yıldır çeşitli fizibilite çalışmaları yaptıklarını belirtti. Al Assaf, “Çok sayıda projeyi inceledik. Araştırmalar yaptık. Türkiye’nin en cazip yatırım ülkelerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Özellikle İstanbul ve bölgesinde inşaat ve gayrimenkul yatırımlarıyla ilgileniyoruz” dedi ve ekledi: “Türk yatırımcıları Suudi Arabistan’a da bekliyoruz. ”

“Ortadoğu Ekonomi Platformu” ve “İstanbul Yatırım Derneği” işbirliğiyle bu yıl ikinci kez düzenlenen  “Uluslararası Yatırım Zirvesi”;  Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden enerji, teknoloji ve gayrimenkul alanında karar verici yatırımcıları ağırlıyor. Toplam 1,5 trilyon dolarlık Körfez yatırım fonlarını yöneten katılımcılar; iki gün süren Zirve’de, Türkiye’ye yatırım yapmış uluslararası şirketlerin yöneticileri ve Türkiye hükümetinin üst düzey temsilcileri ile görüşme, fikir alışverişinde bulunma, Türkiye’deki fırsatları değerlendirme imkanı buluyorlar.

 “Enerji”, “Gayrimenkul”, “Teknoloji” ana başlıkları altında gerçekleştirilen Zirve’de “Küresel Yatırım”, “Mega Projeler ve Yatırım Fırsatları”, “Türkiye’de Enerji Fırsatları ve Süreç”, ‘’Yeni Nesil Teknolojiler’’, ‘‘Körfez yatırımları’’, ‘’Gayrimenkul Yatırım Fırsatları’’ ve ‘’Körfez Sermayesinin Türkiye’ye Bakışı’’ başlıkları altında özel oturumlar düzenleniyor.