Suudi Arabistan'ın üç havalimanını 30 yıl TAV işletecek

Suudi Arabistan'ın üç havalimanının genişletilme ve işletmesi işini 30 yıl boyunca TAV Havalimanları üstlenecek

Suudi Arabistan'ın üç havalimanını 30 yıl TAV işletecek

TAV Havalimanları Medine'den sonra Suudi Arabistan'ın üç havalimanı için de anlaşmaya vardı. Yanbu, Qassım ve Hail havalimanlarının genişletilme ve işletme işlerini 30 yıl süresince TAV havalimanları üstelencek. 

TAV ile GACA arasında anlaşma imzalandı
Söz konusu üç havalimanının işletme ve genişletilme işini 30 yıl boyunca TAV Havalimanlarına veren sözleşme Suudi Arabistan Sivil Havacılık İdaresi ile TAV ve ortaığı Al Rajhi Grubu arasında imzalandı. Sözleşmeye konu üç tesisteki yeni terminal ve hizmet birimleri için yapılacak toplam yatırım bedeli ise 400 milyon dolar olarak açıklandı. Yeni anlaşma ile birlikte 2000 yılında sektörde faaliyetlerine başlayan TAV'ın global düzeyde işlettiği liman havalimanı adedi de 17'de çıkmış oldu.                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Hizmet verilen yolcu sayısı 110 milyona ulaştı
TAV Havalimanları'nn yapım ve işletmecilikte tüm dünyada tercih edilen bir marka haline geldiğini ve Suudi Arabistan'ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine'nin ardından ülkenin yeni fırsatlarının kendilerine açıldığı yorumunu yapan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Yanbu, Qassim ve Hail ile birlikte firmanın tüm dünyada işlettiği firma havalimanı adedinin 17'ye çıktığını vurguladı. Şener, TAV'ın tüm dünyada hizmet verdiği yolcu sayısının 110 milyon düzeyine ulaştığını da hatırlatarak "Dünyanın en rekabetçi coğrafyalarından olan Körfez Bölgesi'nde altı başken havalimanında imzamız bulunuyor. Önümüzdeki süreçte de dünyanın farklı bölgelerinde ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki fırsatları değerlendirmeyi sürdüreceğiz..." şeklinde konuştu. 

Yeni havalimanlarının kapasitesi
TAV Havalimanlarının işletmesini üstlendiği Havalimanları, 2016 yılı genelinde 3.6 milyon yolcuya hizmet vermişti. Yapılması planlanan 400 milyon dolar yatırımla birlikte yıllık yolcu kapasitesinin 11.5 milyon yolcuya çıkması hedefleniyor. TAV Havalimanları üç havalimanını 2047 yılına dek işletecek.