Suzan Sabancı Dinçer, yeniden seçildi

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, ABD merkezli Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Yönetim Kurulu Üyeliği'ne yeniden seçildi

Suzan Sabancı Dinçer, yeniden seçildi

29 Temmuz 2013 / emlakwebtv
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, ABD merkezli Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Yönetim Kurulu Üyeliği'ne yeniden seçildi.
Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, Dinçer’le birlikte yönetim kurulunda Commerzbank Üst Yöneticisi (CEO) Martin Blessing, Australia and New Zeland Banking Group Üst Yöneticisi (CEO) Michael Smith, Goldman Sachs Group Inc. Başkanı Gary Cohn ve Citigroup Üst Yöneticisi (CEO) Michael Corbat gibi isimler de yer alıyor.

Dinçer: “dünya ekonomisinde genel olarak bir toparlanma sürecinden geçiliyor”
Açıklamada görüşlerine yer verilen Suzan Sabancı Dinçer, küresel kriz sonrası, başta ABD olmak üzere dünya ekonomisinde genel olarak bir toparlanma sürecinden geçildiğini vurgulayarak, devam eden bu sürece rağmen bundan sonra dalgalanmaların yaşanabileceği, dikkatle takip edilmesi gereken bir dönem olduğunu belirtti. Bu tür dalgalanmalı dönemlerde küresel finans piyasalarının derinlemesine analizinin tüm ülkeler açısından kritik önem taşıdığını ifade eden Dinçer, bu çerçevede IFF'nin uzmanlığına ve çalışmalarına her zamankinden daha çok gereksinim olduğunu bildirdi.

Dinçer, ilerideki 10 yılda gelişmekte olan ülkelerin, dünya toplam gelirindeki büyümenin yaklaşık yarısını yaratacağına işaret etti. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin uluslararası ekonomide büyümenin merkezi olmayı sürdürdüğünü vurgulayan Dinçer, Türkiye'nin de mali disiplini, sağlam ekonomik temelleri ve güçlü bankacılık sektörü ile bu ülkeler arasında öne çıktığını kaydetti. Dinçer, IIF'nin bu kapsamda, Türk bankacılarının görüş ve değerlendirmelerine ayrı bir önem verdiğini ve gelinen bu noktanın Türk bankacılığının gücünü ve itibarını da yansıttığını ve kendilerini gururlandırdığını sözlerine ekledi.

IIF'nin önde gelen isimlerini bir araya getiren böylesi önemli bir çatı altında, 3 yıl daha aktif görev alacak olmaktan ötürü büyük bir mutluluk ve onur duyduğunun altını çizen Dinçer, ilerideki dönemde de bilgi ve tecrübelerini yurtdışındaki meslektaşlarına aktarmayı ve yönetim kurulundaki çalışma arkadaşlarıyla yürütülen yakın diyalog ve çalışma sürecini devam ettirmeyi umduğunu belirtti.

Adams: “ Dinçer’in görüş, öneri ve değerlendirmelerinden IIF olarak yararlanmaya devam etmeyi ümit ediyoruz”
IFF Başkanı Timothy Adams da Suzan Sabancı Dinçer’in IIF'nin Yönetim Kurulu’nda bir dönem daha görev alacak olmasından onur duyduğunu ifade ederek, Dinçer'in uluslararası finans ve ekonomi alanında önemli bir lider olduğunu ve IIF Yönetim Kuruluna kurumsal yönetim ve düzenlemeler konularında sunduğu görüş ve yönlendirmeleri ile önemli katkılar sağlamakta olduğunu bildirdi. Gelişmekte olan ülkelerin deneyimlerinden yararlanmanın enstitünün birincil önceliklerinden olduğunu vurgulayan Adams, Dinçer’in bu kapsamdaki görüş, öneri ve değerlendirmelerinden IIF olarak yararlanmaya devam etmeyi ümit ettiklerini sözlerine ekledi.