Tabanlıoğlu Mimarlık'a ödül yağdı

Tabanlıoğlu, 4 gün arayla 3 prestijli ödül birden almanın gururunu yaşadı.

Tabanlıoğlu Mimarlık'a ödül yağdı

Tabanlıoğlu Mimarlık ESAS Aeropark projesi ile; önce dünyanın en önemli mimari değerlendirmelerinden Leaf International Awards 2014’te “Yılın Karma Yapısı” dalında büyük ödüle layık görülürken, 4 gün sonra ise aynı proje ile International Property Awards’da beş yıldızla “Türkiye’nin En İyi Yapısı” ve “Avrupa’nın En İyi Karma Yapısı” seçilerek iki ödül birden aldı.

Leaf International Awards 2014 zaferi
Bugüne kadar ulusal olduğu kadar birçok uluslararası prestijli ödülü Türkiye’ye getiren Tabanlıoğlu Mimarlık, on dördüncüsü düzenlenen ve dünyanın farklı ülkelerinden güncel, yenilikçi projelerinin katıldığı, Leaf International Awards 2014’ten de zaferle çıktı. Tabanlıoğlu Mimarlık ESAS Aeropark projesi ile, dünyanın en önemli mimari değerlendirmeleri arasında yer alan Leaf International Awards 2014’te “Mixed-Use Building of the Year / Yılın Karma Yapısı” dalında büyük ödüle layık görüldü.

Tabanlıoğlu Mimarlık, ESAS Aeropark projesi

Mimarlık dünyasının ünlü isimleri seçti
Bu prestijli yarışmanın yapı ve proje dallarında 13 farklı kategorideki değerlendirmeleri, Carlo Castelli (AECOM) Alan Crawford (Crawford Partnership), Firas Hnoosh (BDP), Božana Komljenovic (Zaha Hadid), Rysia Suchecka (NBBJ), Carlo Castelli (AECOM) ve Lev Libeskind (Daniel Libeskind) gibi mimarlık dünyasından ünlü isimlerinden oluşan jüri tarafından yapıldı.

Karma Yapı kategorisinde, CORNELIUS + VÖGE, North Atlantic House, Odense ise Denmark projesi ile birlikte finalde ESAS Gayrimenkul için hayata geçirdiği ESAS Aeropark projesi ile yer alan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın rakibi oldu. Yarışma jürisinin yaptığı değerlendirmede; Tabanlıoğlu Mimarlık ESAS Aeropark ile rakiplerini geride bırakarak, 10 Ekim Cuma akşamı Almanya’nın Dusseldorf kentinde gerçekleştirilen ödül töreninde büyük ödüle uzandı.

Finalde; projelerin yaratıcı, iyi mimarlık örnekleri olarak işverenin beklentilerini karşılamalarının yanı sıra çevresel ve sosyal yarar gözetilerek tasarlanmış olmalarını da değerlendiren ödül jürisinin ESAS Aeopark için hazırladığı raporda; “İki bloğun birbirleri ile ilişkisinden ve arazi üzerinde konumlanmasından doğan yumuşak eğriler, zarif bir akış oluştururken, estetik kazandırıyor. Mütemadi saydam cephe sayesinde dış alanlarla doğru bir görsel ilişki kuruluyor ve böylelikle iç mekanlarda gün ışığından optimum yararlanılıyor” notu yer aldı.

Tabanlıoğlu'na çifte ödül
Tabanlıoğlu Mimarlık, ESAS Aeropark projesi ile, Leaf International Awards 2014’te elde ettiği bu prestijli başarının üzerinden henüz birkaç gün geçmişken, bu sefer de gayrimenkul dünyasının en yetkin ödüllerinden International Property Awards / Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde çifte ödül almanın gururunu yaşadı. Tabanlıoğlu Mimarlık ESAS Aeropark projesi ile International Property Awards 2014’de beş yıldızla “Türkiye’nin En İyi Yapısı” ve “Avrupa’nın En İyi Karma Yapısı” seçilerek, iki ödül birden kazandı.

International Property Awards 2014
International Property Awards -Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri; mimari, yatırım ve gayrimenkul sektörünü temsilen farklı disiplinlerden 70 üyesiyle, 1995 yılından bu yana alanındaki dünya en önemli değerlendirme platformlarından biri olarak kabul ediliyor. Tabanlıoğlu Mimarlık’a, ESAS Aeropark projesi ile International Property Awards’da layık görüldüğü “Türkiye’nin En İyi Yapısı” ve “Avrupa’nın En İyi Karma Yapısı” ödüllerini, 14 Ekim’de Londra’da düzenlenen törenle verildi.

Nadir yaşanabilecek bir gurur
Tabanlıoğlu Mimarlık’ın birbiri ardına aldığı ödülleri değerlendiren Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Farklı coğrafyalarda gerçekleştirdiğimiz birçok proje ile bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası prestijli ödül aldık. Aldığımız her bir ödül, bizler için ayrı bir mutluluk, gurur ve motivasyon kaynağı oldu. Ancak bu son kazandığımız uluslararası ödüller, taşıdıkları anlam ve prestijleri kadar, aynı proje ile ve birkaç gün arayla layık görülmemiz açısından bize nadir gerçekleşecek farklı bir gurur da yaşattı” dedi.

Ödülleri, tüm Türkiye ile paylaşıyoruz”
Murat Tabanlıoğlu da, "ESAS Aeropark projemizin yakaladığı başarı, Türkiye’nin ekonomiden ticarete, gayrimenkulden havacılık sektörüne kadar birçok alanda kat ettiği mesafeyi de işaret ediyor. Bu anlamda ödüllerimizi, tüm Türkiye ile paylaşıyoruz” diyerek, başta Tabanlıoğlu Mimarlık’a bu projeyi gerçekleştirme fırsatı veren ESAS Holding olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür etti.