Tago Architects'ten özel bir tasarım: Bulvar 216

İstanbul'un en önemli ticaret ve finans merkezlerinden biri olarak kabul edilen Bulvar 216 Tago Architect tarafından tasarlandı

Tago Architects'ten özel bir tasarım: Bulvar 216

İstanbul ofisinin yanı sıra, Tokyo, Bükreş, Kiev ve Dubai gibi dünya şehirlerinde de projeler üreten Tago Architects'in,Türkiye'nin en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak kabul edilen Ataşehir'deki Bulvar 216'nın altında da imzasıbulunuyor. Mağaza vekafelerin bulunduğu dört ticari, dört adet de ofis katından oluşan Bulvar 216, otopark katlarına ulaşımı,batı cephesindeki bir rampa ile mümkün kılıyor.

Taga Architects'ten işlevsel bir merkez: Bulvar 216
Projede arazi kotlarının farklılışması sonucu oluşan eğimler ise her kottan giriş olanağı sunan ve yaya sirkülasyonunun kesilmeden devam etmesine olanak sağlayan düzenleme ile avantaja dönüştürülmüş durumda. Yapıda hiç bir ticari alanın durağanlaşmasına izin vermeyen ve yaya hareketinden tüm birimlerin yararlanmasına olanaktanıyan bir tasarımı bulunuyor. 

Mimar Gökhan Aktan Altuğ liderliğinde faaliyetlerini sürdüren Tago Architects ekibi tarafından tasarlanan Bulvar 216, aynı zamanda arazinin yakınında bulunan park ve açık teraslar arasında da gözlemlendiği şekilde kütle ile arazı arasında ustalıkla ilişki kuruyor. Açık terasların kattan kata geri çekilerek, daha ferah ve gün ışığından daha yoğun bir şekilde yararlanmasına olanak tanıyan bir form ile tasarlandığı görülüyor.

Tago Architects'ten özel bir tasarım: Bulvar 216

En uygun mimari form
Tasarım ile ilgili bilgi aktaran Mimar Gökhan Aktan Altuğ, üstteki ofis katlarının çekirdek ve yapılaşma alanları ile ilişkisi bakımından en verimli form olan beşgen şeklinde tasarlandığını belirterek:

"Ön plandaki hareketli parapet, mağaza ve ofis cephelerini sarmalayan, kütlenin belirginliğini ve formunu netleştiren ayrı bir araç olarak kullanıldı. Her katta yapının etrafını şerit olarak saran, değişken kesitleri ve yükseklikleri ile yapıya kimliğini armağan eden bu beyaz şeritler, yüzeylerindeki ışık-gölge oyunlarıyla da binaya bir başka boyut getirdi.” ifadelerini kullandı