Tago Architect'ten özgün bir tasarım: Selçuklu Vadi

Tago Architects tarafından Selçuk Ecza için Sancaktepe'de tasarlanan Selçuklu Vadi projesi heykelsi formu ile dikkat çekiyor

Tago Architect'ten özgün bir tasarım: Selçuklu Vadi

Tago Architects tarafından tasarlanan Selçuklu Vadi projesi heykelsi formu ile dikkat çekiyor. Selçuk Ecza için tasarlanan proje, dinamik kütle ve cephe organizasyonuyla da konuma farklı bir perspektif sunuyor.

Tago Architects'ten Sancaktepe'ye: Selçuklu Vadi
Sancaktepe’de çevre yolu ve TEM otoyolu bağlantılarına çok yakın bir noktada konumlanan Selçuklu Vadi, yakın bir zamanda hemen önünden geçecek olan metro bağlantısı ile kullanıcılarına kolay ulaşılabilir bir yaşam mekanı sunuyor. Selçuk Ecza'nın kendisine ait arazi üzerinde bir konut projesi hayata geçirmek istemesiyle başlayan süreçte, rol oynayan Tago Architects tasarımında firmanın ofisleri ve ilaç deposu da yer alıyor.

TEM otoyolu algısına büyük önem
Tasarım kararlarında çevre yolları ve özellikle de TEM otoyolundan algısına büyük önem verilirken, benzer projelerdeki iç avluya yoğunlaşan ve dışa kapalı bir kütle düzeni ağırlığına karşın Selçuklu Vadi'de çevreyle daha geçirgen bir ilişki anlayışı benimsendi. 

 Selçuklu Vadi projesinin peyzaj tasarımında ise ara yol kotunun seviyesi baz alınarak  proje alanı içine taşındı.. Böylelikle ana yolla proje alanı arasında kot farkı oluşturularak ofis ve depo alanları, konut alanını yoldan ayıracak bir şekilde bu kot farkı içinde çözüm sağlandı. Diğer taraftan otopark ve mal kabul alanı da ofis ve depo alanları anayoldan içeriye çekilerek oluşturuldu.