Tahincioğlu Gayrimenkul, Ataşehir'e inanıyor

Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, 2013 yılı için İstanbul ofis pazarını değerlendirdi

9 Şubat 2013 / emlakwebtv
Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, 2012 yılı ofis piyasası yatırımlarını Emlakwebtv Genel Yayın Yönetmeni Bülent Yoldaş'a anlattı. İşte röportajdan konu başlıkları:
-Ofis projeleri Tahincioğlu olarak bizim odak noktamızda yer alıyor.
-2012 yılında A sınıfı ofis stoğu 3 milyon metrekare civarında. 2008 krizi öncesinde yabancı yatırımcılarında ilgi göstermesiyle, yıllık emilim hızı 300 bin metrekarelere yaklaşmışken, 2012 yılında 250 bin metrekare civarında kalacağını görebiliyoruz.
-Türkiye olarak bölgesel anlamdaki gücümüzü arttırdığımızda bu rakamların önümüzdeki yıllarda artma eğiliminde olduğunu da birebir görüyoruz.
-2012 yılında genel anlamda baktığınız zaman MİA alanlarında doluluk oranları oldukça yüksek seyretti. Kira oranları da, doluluk oranlarına rağmen az da olsa artış gösterdi.
-2013 yılında da talebin artacağını ön görüyoruz. Özellikle bölgesel gücümüzle doğru orantılı olarak dışarıdan da talebin artacağını ön görüyoruz.
-3 milyon metrekarelik ofis stoğunun yaklaşık olarak yüzde 45 civarı MİA (Merkezi İş Alanı) bölgelerinde, MİA dışı bölgelere baktığınız zaman Avrupa Yakası'nda sadece 600 bin metrekare civarı ofis var iken, Asya Yakası'nda bu rakam 1 milyon 150 bin metrekare civarında olabiliyor. Enteresandır, MİA dışında Asya Yakası'nda boşluk oranları çok düşük, kiralar da yüksek.
-Biz, özellikle, MİA dışı alanların MİA'ya yavaş yavaş kaydığını, B sınıfı ofislerin de A sınıfı MİA dışına kaydığını görmekteyiz. Dolayısıyla MİA bölgelerinde bu talebin daha güçlü bir şekilde devam edeceğini öngörüyoruz.
-Ataşehir Bölgesi'ne özellikle inanıyoruz, nitekim en son lansmanını yaptığımız Palladium Tower projemizin de bulunduğu o bölgenin Finans Merkezi de geldikten sonra daha da güçleneceğine inanıyoruz.
-Bugün baktığınız zaman Ataşehir'in kişibaşı yaklaşık geliri 36 bin dolar civarında olduğunu görüyoruz. Bu Türkiye ortalaması olan 10 bin dolar'ın ve ya İstanbul ortalaması olan 15 bin doların oldukça üzerinde bir rakam. Dolayısıyla bölgede projelerimiz devam etmekte. Nitekim Finans Merkezi'nde de bizim ofis projemiz mevcut.

Firma Bilgisi: Tahincioğlu Gayrimenkul