Taksim Gezi Parkı'na ekolojik yaya köprüsü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Gezi Parki ile Maçka Parkı'nı birbirine bağlayacak Türkiye'nin ilk Ekolojik Yaya Köprüsü için çalışmalarına başladı

Taksim Gezi Parkı'na ekolojik yaya köprüsü

Türkiye'nin ilk ekolojik yaya köprüsü, Taksim Gezi Parkı ile Maçka Parkı'nı birbirine bağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen projede Maçka Parkı ile Taksim Gezi Parkı'nda mevcut bulunan yeşil alanın kesintisiz biçimde kullanılmas hedefleniyor. 

Türkiye'nin ilk ekolojik yaya köprüsü
Türkiye'nin ilk ekolojik yaya köprüsü olarak tanımlanan proje, Taksim Gezi Parkı'nı Harbiye-Maçka Parkı'na, Asker Ocağı Caddesi üzerinden bağlayacak. Böylece iki yeşil alanın kesintisiz kullanımı sahil kesime kadar devam etmiş olacak. Proje aynı zamanda yayalar için alternatif bir de ulaşım güzergahı meydana getirecek. 

Projenin detayları
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Gezi Parkı Ekolojik Yaya Köprüsü'nün Asker Ocağı Caddesi'nde 25.65 metrelik kısmının yer alacağı bilgisine yer verildi. Köprünün toplam uzunluğu ise 32 metre ve genişliği ise 9.60 metre düzeyinde olacak. Köprü üzerinde farklı türden bitkilerin yer alması ve özellikle İstanbul'un farklı mevsimlere özgü koku, rent ve ses çeşitliliğini yansıtması bekleniyor. Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından inşaatı gerçekleştirilen projenin Haziran ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.