Taksim Köprüsü açıldı

Taksim meydanında duraklara ulaşımı kolaylaştırmak için Talimhane'yi otobüs duraklarına bağlayacak üst geçit açıldı

Taksim Köprüsü açıldı

26 Kasım 2012 / emlakwebtv
Taksim’de yayalaştırma çalışmaları sırasında, bölgede yaya trafiğinin rahatlatılması için, meydan ile Cumhuriyet Caddesi girişine yapılan yaklaşık 70 metrelik üst geçit sabah saatlerinde açıldı.

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi'nde çalışmaları devam ederken kapatılan taksim meydanında yayaların ulaşımı giderek zorlaşıyor. Bu soruna bir çözüm bulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, duraklara ulaşımı kolaylaştırmak için üst geçit yapımına başlamıştı.
Çalışmalar nedeniyle Cumhuriyet Caddesi, Talimhane ve Tarlabaşı yönünün  önemli bir bölümünün kapanması, günlerdir aksamalara neden olmuş, birçok yaya paravanları kırmış yada üstlerinden atlamıştı.
Köprünün çalışmalar bitene kadar kullanıma açık kalacağı belirtildi.

Taksim nasıl yayalaşacak
Proje ile Tarlabaşı Bulvarı–Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği yer altına alınacak. Tarlabaşı'ndan gelen araçlar kesintisiz bir şekilde Harbiye, Taşkışla, Dolmabahçe yönüne gidebilecek.
Gümüşsuyu, Sıraselviler ulaşımı Mete Caddesi üzerinden AKM önü-The Marmara Otel önünden yüzeyden sağlanacak.
Cumhuriyet Caddesi üzerinde Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda tek tünel yapılacak. Anıt etrafındaki araç trafiği, otobüs ve duraklar meydandan kaldırılacak. Gezi Parkı, AKM önü, Talimhane ve İstiklal Caddesi'ne yayalar trafik kesintisi olmadan ulaşabilecek.
Araç altgeçidi, Tarlabaşı Bulvarı istikametinde mevcutta bulunan araç otoparkından, Divan Oteli önüne kadar devam edecek. Böylece Taksim, yaklaşık 100 bin metrekarelik yayalaşmış bir meydana kavuşmuş olacak.