Taksim Meydanı 3 ay içinde yayalaşacak

Yaklaşık 100 bin metrekarelik yayalaşmış meydan oluşturması planlanan Taksim Yayalaştırma projesi çalışmalarının 3 ay sonra sona ermesi planlanıyor

Taksim Meydanı 3 ay içinde yayalaşacak

9 Nisan 2013
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre , İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararıyla yürütülen Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi çalışmalarının 5 aylık döneminde, projenin yüzde 50'si bitirildi.

Taksim Meydan Düzenleme Projesi ile Taksim Meydanı araç trafiğinden arındırılarak, yayaların kullanımına açılacak. Proje sonunda Tarlabaşı Bulvarı-Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği yer altına alınacak. Tarlabaşı'ndan gelen araçlar kesintisiz bir şekilde Harbiye, Taşkışla, Dolmabahçe yönüne gidebilecek.

31 Ekim 2012'de başlayan çalışmalarda ilk olarak, Zambak Sokak ve Divan Oteli tarafında başlatılan çalışmalarla elektrik ve su altyapıları deplase edildi, kazık imalatları ve hafriyat tamamlandı. Bu aşamadan sonra alt geçidin temel ve tabliye imalatları (sanat yapıları) yapılacak.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yürütülen kazı çalışmaları da sona erdi. Çalışmalar sırasında geç Osmanlı dönemine ait iki su gideri bulundu. Kurul kararı doğrultusunda, tarihi kalıntıların dışındaki bölümlerde çalışmalara devam ediliyor.

Gümüşsuyu, Sıraselviler ulaşımı Mete Caddesi üzerinden AKM önü-The Marmara Otel önünden yüzeyden sağlanacak. Cumhuriyet Caddesi üzerinde Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda tek tünel yapılacak. Anıt etrafındaki araç trafiği, otobüs ve duraklar meydandan kaldırılacak.
Gezi Parkı, AKM önü, Talimhane ve İstiklal Caddesi'ne yayalar trafik kesintisi olmadan ulaşabilecek. Araç alt geçidi, Tarlabaşı Bulvarı istikametinde mevcutta bulunan araç otoparkından, Divan Oteli önüne kadar devam edecek.
Sonuçta Taksim'in, yaklaşık 100 bin metrekarelik yayalaşmış bir meydanı olacak. Çalışmaların, 3 ay içinde tamamlanması hedefleniyor.