Taksim Meydanı projesinde sonu geciktiren hata

Mayıs 2015'te çalışmalara başlanan Taksim Meydanı Düzenleme Projesi'nde beklenmedik bir gelişme yaşandı. Meydana döşenen taşlar, yağmur suyu kanalları unutulduğu için sökülmeye başlandı

Taksim Meydanı projesinde sonu geciktiren hata

Geçtiğimiz Mayıs ayında yapımına başlanan ve yarattığı tartışmalarla kamuoyunun gündeminden düşmeyen Taksim Meydanı Düzenleme Projesi'nde büyük bir hata yapıldı. Projenin bir an önce tamamlanması beklenirken, montajı henüz tamamlanmış taşları söküldüğünü gören vatandaşlar şaşkınlığa uğradı. Radikal'den Hazal Ocak'ın haberine göre döşenen taşlar, yağmur suyu kanallarının unutulması nedeniyle sökülmeye başlandı. Sökülen alanlar içerisinde, tesisat ve havuz alanları da bulunuyor. 

Taksim projesi tamamlanır mı?
Taksim Meydanı projesi kapsamında döşenmiş olan taşların söküm işlemleri nedeniyle bölgeye gelen ve incelemelerde bulunan CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ yapılan hatanın mazur gösterilemez nitelikte olduğunu söyledi. Sağ, proje hatası açıklamalarına da tepki göstererek:

"Dünyanın gözü önünde olan bir meydanda böyle bir hata nasıl yapılabilir..." dedi.

Taksim Meydanı projesinde sonu geciktiren hata

Yağmur suyu kanalını unutmak
Hüseyin Sağ, proje yetkililerine taşların sökülme nedenini sorduğunu, yetkililerden gelen yanıt doğrultusunda yağmur suyu kanalları ve diğer ana kanalların yapımının unutulduğu ve projenin revize edildiği bilgisine ulaşıldığını söyledi. Türkiye'nin yakın siyasi tarihinde büyük öneme sahip bir meydanda yürütülen projede hata yapılmasını eleştiren Sağ, konuyu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gündemine de taşıyacağını belirtti. Sağ:

"Peki bu kadar masraf ne olacak; hesabını kim verecek? Tamamen yapılan tesisat ve havuz alanları da sökülüyor... İstanbul'un gözbebeğinde böyle mi proje yapılıyor?" şeklinde konuştu.