Taksim Projesi'nde geri sayım başladı

Taksim yayalaştırma projesinin ihalesi süreci 28 Haziran itibariyle başladı. Protestolara da neden olan proje, hala belirsizliğini koruyor

30 Haziran 2012/emlakwebtv

Taksim yayalaştırma projesinin ihalesi süreci 28 Haziran itibariyle başladı. Protestolara neden olan, 240 günde biteceği ilan edilen proje, hala belirsizliğini koruyor
Taksim yayalaştırma projesi ön yeterlilik ihalesini tamamlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), asıl ihaleyi 40 gün sonra gerçekleştirecek. Taksim’in mevcut durumunu 240 günde tamamıyla değiştirecek proje için start verilmesi, Taksim’de 24 saat süren bir eylemi de beraberinde getirdi.Çok sayıda meslek odası, mahalle dernekleri ve oluşumun bir araya gelerek oluşturduğu ‘Taksim Dayanışması’ grubu Taksim Meydanı’nda toplanarak ihaleyi ve projeyi protesto etti. 24 saat süren eylemde vatandaşa Taksim’in sembolik tapusunu dağıtan grup, “Taksim siyasi iktidarların değil, bizim ortak varlığımızdır” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın seçimlerden önce açıkladığı projenin, kamuoyunun tepkisine rağmen 12 Şubat’ta İBB tarafından onaylanmasının ardından, TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Peyzaj Mimarları Odası, projenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı. Ancak devam eden yasal sürece rağmen Taksim Meydanı Düzenleme İnşaatı altyapı ve tünel yollarının yapımı için ihale süreci dün başlatıldı. Ve çalışmaların 240 günde tamamlanacağı kamuoyuna ilan edildi.
Emlakwebtv kameralarına konuşan TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Akif Burak Atlar, projenin yayalaştırma projesi değil, yayaları uzaklaştırma projesi olduğunu söyledi. Eylemde, projenin özellikle şeffaf ve ‘katılımcı’ olmaması eleştirildi. Tünel sayısının netlik kazanmaması, kaldırımların konum ve kullanım durumu, Topçu Kışlası’nın kullanım amaçları da tepki çeken diğer başlıklardı. Mimarlar Odası İstanbul Şube 2. Başkanı Sabri Orcan, emlakwebtv kameralarına eylemle ilgili görüşlerini aktardı.