TANAP Genel Müdürü'nden Türk Akımı açıklaması

Geçtiğimiz hafta içinde Rusya ile Türkiye arasında imzalanan Türk Akımı projesini değerlendiren TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol: "İki proje birbirinin rakibi değil..." açıklamasını yaptı

TANAP Genel Müdürü'nden Türk Akımı açıklaması

Türkiye, Rusya doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı projesinin ardından çalışmaları büyük bir hızla devam eden bir diğer boru hattı projesi TANAP için de sona yaklaşıyor. Azerbaycan'dan çıkan doğalgazın Avrupa'ya ulaştırılmasını hedefleyen TANAP için Türk Akımı projesinin rekabet yaratmayacağını savunan TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol: "İki proje Türkiye açısından güzergah çeşitliliği yaratacak ve Türkiye'nin arz güvenliğine katkı sunacaktır. Bu rekabetten de nihai tüketici kazançlı çıkacaktır..." dedi. 

Türkiye'nin enerjiye olan ihtiyacı her gün daha da büyüyor
Türkiye ekonomisinin enerjiye olan ihtiyacının her geçen gün daha da arttığını ve ülkeden geçecek her türlü doğalgaz boru hattının enerji arz güvenliğine katkı sunacaığını söyleyen Düzyol, Türk Akımı'nın özellikle transit ülkelere bağımlılığı ortadan kaldıracağını belirtti. Düzyol:

"Türk Akımı güzergah çeşitliliği sunacak ve ülkemizin arz güvenliğine katkı sunacak. TANAP'ın yatırım kararı alınırken, 15 yıllık gaz taşıma anlaşmaları da imzalanmıştı. Yani söz konusu sürede boru hattından akacak gazın miktarı ve taşıma tarifesi de garanti altında. Bu ise TANAP'in kısa vadede, Türk Akımı ile rekabet içine girmesini engelliyor..." dedi. 

TANAP hızla ilerliyor
TANAP projesinin büyük bir hızla ilerlediğini ve bugüne dek 1.128 kilometre boru dizgisi ve 1.010 kilometrelik ana hat borusu kaynağının tamamlandığını belirten Düzyol: "2020 yılı başında ise Avrupa'ya gaz vermeyi hedefliyoruz. Boru hattı ile birlikte 4 adet ölçüm istasyonu ve 2 adet kompresör istasyonumuzun da inşaat faaliyetleri sürüyor..." şeklinde konuştu.