TANAP Projesi hızla ilerliyor

Tanap Projesi'nin 17 Mart 2015 tarihli temel atma töreniyle başlayan inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 1850 km'lik hattın 56 inç çapındaki bölümünde başlayan güzergah çalışmalarında önemli bir yol katedildi. Dizgi çalışmaları ise devam ediyor

TANAP Projesi hızla ilerliyor

Azerbaycan'ın Hazar Denizi'nde yer alan Şah Deniz-2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi'nde yer alan diğer sahalarda üretilen doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını amaçlayan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı(TANAP) projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 

Tanap Projesi'nden son durum
17 Mart 2015 tarihinde gerçekleşen temel atma töreniyle başlayan inşaat çalışmalarında önemli bir mesafe katedildi. 1850 km uzunluğundaki TANAP hattının 56 inç çapındaki bölümünde başlayan güzergah açma çalışmaları devam ediyor. Boru depolama alanlarına sevki yapılan boruların kaynak yapılarak birbirine bağlanması için de yaklaşık 10 ton ağırlık ve 12 metre uzunluğundaki çelik boruların inşaat sahasına nakliyesi devam ediyor. Bu arada "Stringing" olarak adlandırılan dizgi çalışmaları da eş zamanlı olarak devam ediyor. 

TANAP Projesi hızla ilerliyor

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı
26 Aralık 2011’de Mutabakat Zaptı’nın ve 26 Haziran 2012’de Hükümetlerarası Anlaşma ve eki Ev Sahibi Hükümet Anlaşmasının imzalandığı TANAP, Azerbaycan Şah Deniz-2 sahası ve ilave kaynaklardan gerçekleştirilecek doğal gaz tedariği ile Türkiye ve Avrupa’nın doğal gaz arz güvenliği ve çeşitliliğine katkı sağlamayı amaçlayan bir proje olarak dikkat çekiyor. Türkiye'nin Gürcisten sınırında Ardahan ili Türkgözü köyünden başlayan Proje, 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak. Doğalgaz hattı bu noktadan avrupa ülkelerine doğal gaz iletimi yapacak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı'na bağlanacak. Hattın Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgeleri olacak. 

TANAP Projesi kapsamında ilk gaz akışı 2018’de gerçekleşecek olup, başlangıç için yıllık 16 milyar metre küp olacak taşıma kapasitesinin, kademeli olarak önce 24 milyar metre küpe ve ardından 31 milyar metre küpe çıkarılması hedefleniyor.

Proje Bilgisi: Tanap