TANAP Projesi hızla ilerliyor

Hazar Denizi'ndeki doğal gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TANAP projesinde inşaat çalışmaları takvime uygun biçimde ilerliyor

TANAP Projesi hızla ilerliyor

Azerbaycan doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını hedefleyen Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı-TANAP Projesinde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 

Toprak sıyırmış işlemlerinde ilerleme
Toplam 1850 kilometrelik boru geçişini içeren projenin 19 kilometresi Marmara Denizi geçişine büyük bir hızla yaklaşılıyor. Şu ana kadar Gürcistan sınırından Eskişehir'e kadar uzanan hattın 56 inçlik kısmında üst toprak sıyırma çalışmalarında sona gelindi. Proje Türkiye'yi boydan boya kat edecek. 

TANAP Projesi nedir?
Trans Anadolu Doğaz Gaz Boru Hattı(TANAP); Azerbaycan'ın Hazar Denizi kıyılarında yer alan Şah Deniz-2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi'nin güneyindeki diğer kesimlerde elde edilen doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını hedefliyor. 17 Mart 2015 tarihinde Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Cumhurbaşkanlarının katılımıyla temel atma töreni gerçekleşen proje, 1850 kilometrelik bir hat üzerinde uzanıyor. Projenin Marmara denizi üzerindeki geçişi ise 19 kilometrelik bir hat üzerinde gerçekleşiyor. 

Proje Bilgisi: Tanap