TANAP Projesi ne zaman bitecek?

Türkiye ve Azerbaycan ortaklığıyla hayat geçen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi Tanap ne zaman bitecek? Azerbaycan’dan Türkiye’ye gaz transferi ilk kez ne zaman gerçekleşecek?

Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük enerji yatırımlarından biri olan TANAP, Hazar Denizi’ndeki gaz sahalarından üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, sonrasında ise Avrupa’ya taşınacağı bir proje oluyor. Türkiye’deki giriş noktası, Türkiye Gürcistan sınırındaki Türkgözü Köyü’nden başlayan proje, Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçiyor. Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde ise son buluyor. İpsala’dan sonra ise Avrupa’ya dağıtım yapacak olan TAP Doğalgaz Boru Hattı’na bağlanıyor. TANAP hattının Türkiye’de Eskişehir ve Trakya’da olmak üzere iki tane çıkış noktası bulunuyor. TANAP Doğalgaz Boru Hattı 19 kilometresi Marmara Denizi’nde olmak üzere toplam bin 850 kilometreden oluşuyor. Bu uzunluktaki bir boru hattı ise akıllara TANAP ne zaman bitecek sorusunu getiriyor. TANAP projesi bitiş tarihi 2018 olarak hedefleniyor. Azerbaycan’dan Türkiye’ye ilk gaz transferinin bu tarihte yapılması planlanıyor.


Yılda 31 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak
Bin 850 kilometrelik uzunluğuyla dünyada bugüne kadar yapılmış en uzun ve taşıma kapasitesi en yüksek doğalgaz boru hatlarından biri olacak olan TANAP, başlangıçta yılda 16 milyon metreküp doğalgaz taşıyacak. İlerleyen yıllarda ise yıllık 31 milyar metreküp taşıma yapması planlanıyor. Ana hat borularının yüzde 80’i Türk üreticiler tarafından yapılan proje, istihdam da sağlayacak. 17 Mart 2015’te temelleri atılan projenin yapım çalışmaları hızla devam ediyor.

Proje Bilgisi: Tanap