TANAP'ın yüzde 55'i tamamlandı

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı projesinde inşaat tüm hızıyla devam ediyor. Genel Müdür Saltuk Düzyol, proje inşaatının yüzde 55'inin tamamlandığını açıkladı.

TANAP'ın yüzde 55'i tamamlandı

Kamuoyunda TANAP olarak bilinen Trans Anadolu Doğalgaz  Boru Hattı projesinin inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Projenin yüzde 55'inin tamamlandığını açıklayan Genel Müdür Saltuk Düzyol, ilk faz naklinin 2018 yılı Haziran ayı sonunda gerçekleştirileceğini açıkladı.

TANAP'ta son durum
Bu tarihte Türkiye'nin alacağı 6 milyar metreküplük gazın ilk fazı olarak 2 milyar metreküpün gelmeye başlayacağınısöyleyen Düzyol ilk yatırım bedelinin de düştüğünü vurguladı. Düzyol: "11.7 milyar dolar olarak belirlenen ilk yatırım bedelini şu anda 8.5 milyar dolara düşürdük..." ifadelerini kullandı.

TANAP projesinin Polatlı Kampı ve Sakarya Nehir Geçişi Sahası'nın tanıtıldığı basın toplantısında açıklamalarda bulunan Düzyol, projenin 4 ayrı aşamada ve bir deniz geçişi olarak inşa edildiğini söyledi. Düzyal, Eskişehir'in projenin ilk çıkış noktası olduğuna da dikkat çekerek:

"TANAP aslında 3.500 kilometrelik bir boru hattı sisteminin ortadaki kısmı... Toplamda 45 milyar dolarlık değer zincirinden bahsediyoruz. Bunun 28 milyar dolarlık bölümü de kuyu başı yatırımlarından oluşuyor. Geri kalan ise Güney Kafkasya Boru Hattı genişleme projesi olarak tanımlanabilir; bu da TANAP ve yaklaşık 700 kilometrelik TAP'tan oluşuyor...:" şeklinde konuştu.