Tanes: Konut kredi faizlerinde düşüş beklemiyoruz

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, gayrimenkul sektörünün faiz oranlarından çok hızlı etkilendiğini belirterek: "Kısa vadede konut faizlerinde bir düşüş beklemiyoruz" dedi

Tanes: Konut kredi faizlerinde düşüş beklemiyoruz

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, konut kredi faizlerinde kısa sürede düşüş beklemediklerini söyledi. Gayrimenkul geliştirilcilerinin içinde bulunduğu sektörün faiz oranlarından çok hızlı bir biçimde etkilendiğini belirten Tanes, konut faizlerinde kısa vadede önemli düşüş beklenmediğini vurguladı.

Konut kredi faizi umudu düşüyor mu?
Konut satışlarındaki ivme kaybının ardından Bankalar'a "konut kredisi faizlerinde" düşüşe gitme çağrısı yapan sektör temsilcileri bugüne dek beklentilerine yanıt alamadı. Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen "Kartal'a Yatırım, Geleceğe Yatırım" konulu zirveye katılan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes de konuyla ilgili bir soruya:

"“Gayrimenkul geliştiricilerinin içinde bulunduğu bu sektör faiz oranlarından çok hızlı etkileniyor. Mevcut konjonktüre baktığımızda kısa vadede önemli oranda konut faizlerinde bir düşüş beklemiyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Kartal'ın gücüne inandık
Kartal'ın yatırım potansiyeli hakkında da değerlendirme yapan Tanes, ilçenin 250 bin metrekarelik 160 adet parkı, 150 bin metrekare yeşil alanı ve 7 merkezi bulunduğunu, bu merkezlerden bazılarının da Dragos ve Aydos Ormanları gibi doğal sit alanı statüsü taşıdığını hatırlattı.Tanes, Kartal'ın yatırım potansiyelini gördüklerini ve bu doğrultuda yatırım gerçekleştirdiklerini de belirterek:

"Bugün Kartal büyük bir ilgi görüyor. İstanbul nüfusunun yüzde 14’ü bu civarda yaşıyor. Sağlık konusunda ciddi yatırımlar var. Öte yandan Kartal, Bağdat Caddesi, Ataşehir gibi yoğunluk problemi olan merkezlerde yaşamayı düşünmeyenler için tercih edilen bir konumda" dedi.