Tapu dairelerine GBT uyarısı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yüzde 100 artan taşınmaz satışları devam ederken tapu müdürlüklerine satış başvurusı yapanların GBT yapılması uyarısında bulunuldu

Tapu dairelerine GBT uyarısı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yüzde 100 artan taşınmaz satışları devam ederken tapu müdürlüklerine satış başvurusı yapanların GBT yapılması uyarısında bulunuldu. 

TMSF'ye devredilen şirket sayısı 200

Maliye Bakanı Navi Ağbal, yaklaşık bin firmanın doğrudan veya dolaylı FETÖ kontrolü altında olduğunu ifade etti. FETÖ darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında TMSF'ye devredilen şirket sayısı 200'ü buldu. Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre savcılıklar alt şirketlere yönelik de soruşturma yürütüyor. Yürütülen soruşturmalarda çok sayıda şirketin göstermelik olarak el değiştirdiği belirlenirken, bir çok şirketin de fiktif şekilde borçlandırıldığı belirlendi. Soruşturmalarda, iflas erteleme davası açan şirketlerin, mahkeme tarafından gönderilmiş olan kayyumlar ile anlaşarak usulsüz mal devirleri yaptıkları da ortaya çıktı. Bu kayyumlar hakkında da soruşturma açılırken FETÖ finansörlerinin bazı şirket varlıklarını nakde çevirdiği ve düşük bedellerle satarak işbirlikçi isimlere devrettikleri belirlendi. 

Satış başvurusu yapanlara GBT yapılacak

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ise taşınmaz satışı başvurularında yüzde 100 artış olduğu belirlendi. Usulsüz devirleri tespit etmek yerine yenilerini de önlemek için tapu dairelerinde titizlikle çalışmalar yürütülüyor. Tapu Müdürlüklerine, satış başvurusu yapanlara Genel Bilgi Tasaması (GBT) yapılması uyarısında bulunuldu. Tapu dairelerine asılan yazıda, ''Satış işlemlerine dair alınan talepler kontroller yapıldıktan sonra FETÖ terör örgütüyle ilintisi olmayanların işlemleri süratle sonuçlandırılacak. Satışla ilgili bir müddet gecikmeler olabilecektir" denildi.