Tapu harcı hangi bedel üzerinden ödenir?

Gayrimenkul alıp, satarken ödenecek tapu harcı hangi bedel üzerinden ödenir?

Tapu harcı hangi bedel üzerinden ödenir?

Konut alacak ve satacakların yükümlü oldukları 'tapu harcı hangi bedel üzerinden ödenir' sorusu çoğu insanın merak konusu. İlgili kanuna göre tapu harcı, konutun gerçek alım satım bedeli üzerinden hesaplanıyor. Tabi burada önemli olan, konutun gerçek bedelinin emlak vergisi değerinden az olmamasıdır.

Bir örnek...
Tapu harcının hangi bedel üzerinden ödendiğine dair bir örnek vermek gerekirse.. Örneğin satın alacağınız konutun gerçek satış bedelinin 350 bin TL olduğunu düşünelim. Bu konutun emlak vergi değerinin 50 bin TL ve kullandığınız kredinin de 250 bin TL olduğunu varsayalım. Bu durumda tapu harcı söz konusu dairenin ne emlak vergi değeri olan 50 bin TL, ne de kredi miktarı 250 bin TL üzerinden hesaplanır. Tapu harcı dairenin gerçek satış bedeli yani 350 bin TL üzerinden hesaplanır.

Bir istisna...
Tapu harcı hesaplamada belirtmemiz gereken önemli bir nokta bulunuyor. O da şu; eğer gayrimenkulün gerçek alım satım bedeli emlak vergi değerinin altındaysa, bu durumda tapu harcı oranı emlak vergi değeri üstünden hesaplanır.