Tapu ipotek işlemleri artık Ziraat Bankası'ndan tamamlanabilecek

Tupa Kadastro Genel Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında varılan mutabakatla birlikte, tapuya konulacak ipotekler için tapu dairesine gitmeye gerek kalmayacak.

Tapu ipotek işlemleri artık Ziraat Bankası'ndan tamamlanabilecek

TGMTapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası arasında imzalanan anlaşma ile Tapu Dairelerinde büyük bir revizyon hayata geçirildi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası arasında imzalanan mutabakata paralel olarak yapılan anlaşmalarda bundan böyle tapuya konulacak ipotekler için tapu dairesine gitmeye gerek kalmayacak. Bu işlemler Ziraat Bankası tarafından tamamlanabilecek. 

Ziraat Bankası ve Tapu Daireleri entegre oldu

Yeni düzenleme ile birikte Tapu Daireleri ile Ziraat Bankası arasındaki entegrasyonda önemli bir adım atılmış oldu. Atılan adımla birlikte tapu dairelerinin yükünün önemli biçimde hafifleyeceğini ve tam anlamıyla gerçek bir otomasyon sisteminin uygulamaya alınacağına dikkat çekiliyor. 

Mutabakat sektöre ne kazandıracak?

Bugüne dek yapılan yugulamalarda tapu dairesinde başlayan işlemlerin ödemenin ardından ipotek tesisi için yeniden Tapu Dairelerine gitme usulüne dayandığını söyleyen TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun:"Taraflar açısından uzun süren muamele süreci Tapu Daireleri için de bekleyen işlemler açısından büyük zorluk oluşturuyordu. " dedi. Erilkun, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında imzalanan anlaşmanın tapuya dair ipotek işlemlerinin artık Ziraat Bankası Şubelerinde de gerçekleştirilmesine olanak tanındığını da vurgulayarak:

"Tapuya dair ipotek işlemleri bundan böyle Ziraat Bankası Şubelerinde gerçekleştirilecek. Elektronik ortamda banka tarafından aktarılan bilgilerin ilgili tapu dairesi tarafından tapuya işlenmesi ile işlem sona erecektir. Bu aslında olması gereken büyük otomasyon sisteminin en önemli parçasıdır.” ifadelerini kullandı. 

TGM Gayrimenkul hakkında

TGM Gayrimenkul, yaklaşık 40 senedir, inşaat, otomotiv ve sigorta sektörü ile interaktif medya alanlarında yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösteren Konya merkezli Aydın Holding tarafından kurulan ve ‘Gayrimenkul Çözüm Merkezi’ konseptiyle hizmet veren ilk ve tek franchise zinciri olma özelliği taşıyor. Firmanın Bursa İnegöl, Diyarbakır, İstanbul Ümraniye Şerifali, İstanbul Arnavutköy, Hadımköy, İzmir Gaziemir, Eskişehir, Aydın Efeler, Konya Selçuklu, Trabzon, İzmir Karşıyaka ve Kıbrıs Girne olmak üzere toplam 13 bayisi bulunuyor.