Tapu işlemlerinde cep dönemi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, parsel sorgulama ve tapu işlemlerinin akıllı telefonlardan yürütülebilmesine olanak tanıyan yeni uygulamasını hizmete sundu.

Tapu işlemlerinde cep dönemi

Tapu ve parsel sorgulama işlemlerinin akıllı telefonlarda da yürütülebilmesine olanak tanıyan uygulama hizmete sunuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşların ilk olarak uygulamayı telefonlarına indirme işlemini tamamlamaları gerekiyor. Bu sayede tapu alanı ve pafta bilgilerine de hızmı bir şekilde ulaşma imkanı doğmuş olacak. 

Tapu işlemleri artık akıllı telefonlarda
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
'nün MEGSİS-Mekansal Gayrimenkul Sistemi'ni IOS ve ANDROID platformlarına taşıma çalışmalarının son halkası olan uygulama ile birlikte vatandaşlar, satın almak istedikleri bir parselin tonumunu ya da tapu alanının nitelik ve pafta bilgilerine de kolaylıkla ulaşabilme şansına kavuşacak.

Tapu işlemlerinde cep dönemi

Harita üzerinde sorgu yapılabiliyor
Diğer taraftan yapılan işlemin görsellerine de ulaşılabilme olanağı tanıyan sistem harita katmanlarının artırılması gibi ek nitelikler de taşıyor. Bu sayede harita üzerinde sorgu yapılırken, adresten sorgu seçeneği de bulunuyor. 

MEGGSİS uygulaması hakkında
MEGSİS, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından; kadastro müdürlüklerinde bulunan taşınmazlara ilişkin teknik verilerin tapu bilgileri ile eşleştirilerek, uluslararası standartlarda harita servisleri aracılığıyla bu bilgilere ihtiyaç duyan vatandaşlara sunulması, kurum, kuruluş ve belediyeler ile paylaşılması amacıyla hazırlanmış bir uygulama olma özelliği taşıyor.