Tapu Masrafları

Tapu Masrafları ile ilgili tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz

Tapu Masrafları

Tapu Masrafları; bir tür vergi olup, üçe ayrılmaktadır. Tapu Devir Vergisi, Emlakçı Komisyonu, Avukat Masrafı da kapsayan Tapu Masrafları, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne verilir. Tapu Masrafları hakkında birçok merak edilen konu mevcut. Emlakwebtv.com ekibi Tapu Masraflarını sizler için inceledi.

Tapu Masrafları oranı nedir?
Tapu Masrafları; 2014 yılında yapılan düzenlemelere göre, tapu harcı hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tahsil ediliyor. Ayrıca tarafların ödemeleri gereken masraflar arasında tapu döner sermaye masrafları yer alıyor.

Tapu Masrafları oranları ile ilgili şu örnekler verilebilir:
Gayrimenkul değeri 700 bin TL için tapu masrafı 14 bin TL
Gayrimenkul değeri 600 bin TL için tapu masrafı 12 bin TL
Gayrimenkul değeri 500 bin TL için tapu masrafı 10 bin TL
Gayrimenkul değeri 400 bin TL için tapu masrafı 8 bin TL
Gayrimenkul değeri 200 bin TL için tapu masrafı 4 bin TL
Gayrimenkul değeri 100 bin TL için tapu masrafı 2 bin TL

Tapu Masrafları detayları için tıklayınız

Tapu Masrafları nasıl hesaplanır?
Tapu Masrafları; tapu harcının ödeneceği noktaları belirtmekte fayda var. Tapu harçları, önceden size bildirilecek tapu müdürlükleriyle anlaşmalı bankalara ödeniyor. Tapu harcı ödenmemesi durumlarında ise cezai yaptırımlara maruz kalmak mümkün. Ev alım satım tapu masrafları 2014 yılında belirtildiği şekilde tapu harcı alım ve satım yapan taraflar tarafından binde 20 olarak yapılacak.

Tapu Masrafları kime ait?
Tapu Masrafları Harçlar Kanunu'na göre; Madde 60 - Tapu ve kadastro harçları, (4) sayılı tarifede yazılı işlemlerden, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınır. Şöyle ki; hem alıcı hem satıcı Tapu Masraflarını ödemek ile yükümlüdür.