Tapu Takas Uygulaması için geri sayım

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü "Tapu Takas Uyugulaması" ile ilgili bir tanıtım toplantısı düzenleyecek. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de katılacak

Tapu Takas Uygulaması için geri sayım

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 17 Nisan 2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla “Tapu Takas Uygulaması” ile ilgili tanıtım toplantısı düzenleyecek. Genel Müdürlük, Bakan Güllüce’nin talimatıyla 08 Aralık 2014 tarihinde Takasbank ile ‘Kesin Protokol’ imzalamıştı.

Kötü niyetli kullanıma karşı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Protokol ile gayrimenkul piyasasında gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde, alıcı ve satıcıların talep etmesi halinde, gayrimenkulün devrine ilişkin bedelin güvenli bir yöntemle el değiştirmesini sağlayacak olan altyapının kurulması ve kurulan sistemin işletilmesini amaçlıyor.

Bu doğrultuda, Takasbank birimlerince, alım satım işlemine ait makbuz numarası ve taraf bilgileri ile TAKBİS’te sorgulama yapılarak sorgulama sonucu satış işleminin tamamlanıp, taşınmazın alıcı adına tescil edildiğinin öğrenilmesiyle, alıcının hesabındaki para Takasbank aracılığıyla anlık olarak satıcının hesabına transfer edilecek.

Böylece nakdin sahte çıkması ve dolandırıcılık gibi riskler ile taraflar arasındaki güven problemi bertaraf edilmiş olacak.