Tarihe modern dokunuş: KIEV Hotel

DP+Güzey Mimarlık tarafından hayata geçirilen Kiev Hotel, tarihle olan bağlarını koparmadan çevresiyle uyum içinde var olmayı amaçlıyor

Tarihe modern dokunuş: KIEV Hotel

DP+Güzey Mimarlık tarafından hayata geçirilen Kiev Hotel, tarihle olan bağlarını koparmadan çevresiyle uyum içinde var olmayı amaçlıyor

Mekana özgü tasarım
Konsept proje tasarımı DP+Güzey Mimarlık ve Cumhur Keskinok'a ait olan Kiev Hotel projesi, köklü geçmişi ile Slav kültürünün önemli başkentleri arasında yer alan Kiev'in, bozulmamış tarihi dokusu içerisinde, çağdaş normların hakim olduğu ve tarihe sırtını dönmeyen bir tasarım anlayışı çerçevesinde ele alınıyor.  Yeni kent planı ve içeriği ile ilgili gerekli bilgiler ve bölgedeki genel kentsel kararlar baz alınarak başlanan tasarımda, proje arazisine çok yakın konumdaki Nativity of Christ Kilisesi ve bölge için önemli, sık kullanılan ve içerisinde bir kilise ile füniküler istasyonunun bulunduğu meydanla hem görsel hem de kültürel anlamda bağ kurmayı hedefliyor. 

Kiev Hotel için monolitik bir yapı kurgusu yerine, yapı kütlesinin kentle birlikte hareket ettiği parçalı bir kompozisyon tercih eden DP+Güzey Mimarlık, yapının çevresi ile kurduğu ilişkiden yola çıkarak, insan ölçeğini maksimum ölçüde koruma amacıyla, yapının yüksekliğini meydandan başlayan geri çekilmelerle kademelendiriyor. Bu sayede oluşan teraslar genel kullanıma açık mekanların fonksiyonlara entegrasyonuyla kent manzarasında verimli bir şekilde yararlanılmasına olanak tanıyor. 

Kiev Hotel

Eskinin içindeki yeni
 Kiev Hotel projesinde yer alan, birbirinden farklı büyüklüklerdeki toplam 252 oda, hem fonksiyonel olarak, hem de niteliksel gereksinimleri kapsamında kütle içerisine özenle yerleştirilmiş durumda. DP+Güzey Mimarlık proje dahilindeki bazı odaların, gerektiğinde ortak kullanılarak büyümesine olanak sağlayan bir sistemle de esnek bir tasarım anlayışı da hayat buluyor.. Projede birbirinden farklı konseptlerde restoranlar, kafeler ve spor salonunun yanı sıra, ofis ve toplantı salonu olarak hizmet veren birimler de yer alıyor.