Tarihe saygı 8 sene gecikti

Van'ın Gevaş ilçesinde, yaklaşık 700 yılllık Halime Hatun Kümbetine neredeyse yapışık biçimde inşa edilen yurt binası hakkında 8 yıl sonra yıkım kararı çıktı

Tarihe saygı 8 sene gecikti

Van Gevaş'da Selçuklular döneminden kalma yüzlerce yıllık Halime Hatun Kümbeti'nin hemen yanı başında inşa edilen yurt binası hakkında kaymakamlık tarafından "yıkım" kararı verildi. 1. Derece arkeolojik sit alanı üzerinde yükselen ve tarihi silüeti bozan binanın yıkım kararının ancak 8 sene sonra alınması tepkilere neden oldu. 

Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Konuyla ilgili hukuki süreçlerden herhangi bir sonuç alınamamasına rağmen Avukat Fezvi Özlüer'in girişimleriyle Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın sonucunda ise yıkım kararı alındı. Soruşturma kapsamında, yapılan yurt binasının Van Depremi'nden zarar gördüğü, depreme dayanıksız olduğu ve ruhsatının da bulunmadığı anlaşıldı. Evrensel Gazetesi'nde yer alan Sinem Uğurlu imzalı habere göre, inceleme sorasında Gevaş Kaymakamlığı tarafından Van Valiliği'ne gönderilen yazıda Gevaş Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne ait yurt binasının "tarihi alanın silüeti" bozan görünüm arz ettiği vurgulandı ve yurt binasının ivedilikle yıkılarak "daha uygun bir yere yeni bir yurt binasının yapılması gerektiği" üzerinde duruldu.

Bir uçtan diğerine skandal kararlar
700 yıllık tarihi yapının neredeyse yanına inşa edilen yurt binasıyla ilgili süreç ise skandal yorumlarla dolup taşıyor. Bu yorumlardan en ilginci 13 Mayıs 2010 tarihinde Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yapıldı. Kurul yeni binanın "kümbete" böylesine yakın mesafede yükselmiş olmasını göz ardı ederek, "sit alanının" dışında kaldığını iddia etmişti. Kurul'a göre yeni binanın yüksekliği "türbenin" silüeti üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmuyordu.