Tarihi binayı ABD'lilerden kurtardık

94 yıl boyunca ABD'nin konsolosluk olarak kullandığı binanın, müstehcen olduğu gerekçesiyle boyanan duvar resimleri, özel bir teknikle açığa çıkarılacak

Tarihi binayı ABD'lilerden kurtardık

94 yıl boyunca ABD'nin konsolosluk olarak kullandığı bina 51 yıllığına Serdar Bilgili tarafından kiralandı. Bilgili, ABD'li yetkililerin, tarihi binanın duvarlarında yer alan orijinal resimleri, müstehcen olduğu gerekçesiyle boyadıklarını, özel bir teknikle tarihi resimlerin yeniden ortaya çıkarılacağını açıkladı.

94 yıl boyunca konsolosluk binasıydı
Bir asıra yakın bir zamandır ABD'nin konsolosluk binası olarak kullandığı Tepebaşı'ndaki tarihi bina 51 yıllığına Bilgili Holding patronu Serdar Bilgili tarafından kiralandı. Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre, Bilgili 1860 yılındı İtalyan bir iş adamı için yapılan ve 2001 yılına kadar ABD'nin büyükelçilik, ardından da konsolosluk olarak kullandıı Tepebaşı binasında tarihi bir tahribat yapıldığını açıkladı. Binada 'Soho House' isimli özel bir kulüp yapacak olan bilgili müstehcen olduğu gerekçesiyle boyanan duvarların özel bir teknikle eski haline getireceğini belirterek: ' Özel bir teknikle eskiterek duvarlar yenileniyor. Duvarlardaki çizimler müstehcen diye boyalarla kapatılmış. 1860 yılından kalma bina adeta müze gibi...' açıklamasını yaptı.

Palazzo Corpi Projesi

Türkiye'nin en iyi restorasyon çalışması
Binada yürütülen çalışmayı, Türkiye tarihinin 'en iyi restorasyon faaliyeti' olarak betimleyen Bilgili, Soho House'nin de özel üyelik sistemiyle hizmet vereceğini söyledi. İtalyan İşadamı Ignazzio Corpi için, İtalyan mimar Giacomo Leoni tarafından 1860 yılında konut olarak inşa edilen ABD Konsolosluk Binası, 1907 yılında ABD tarafından satın alınarak büyükelçilik binası haline getirmişti. Büyükelçilik binası 1937 yılında Ankara'ya taşınınca, İstanbul'daki bina da başkonsolosluğa dönüştürülmüş, 2001'de de İkiz Kule saldırılarıyla birlikte İstinye'ye taşınmıştı. Binanın orijinal yapısında, mitolojik kahraman tasvirleriyle süslenmiş klasik üslubun hakimiyeti bulunuyor.