Tarihi çarşıda kriz sessizliği

Ekonomik kriz Kapalıçarşı'yı vurdu. Tarihi çarşıda ilk kez, esnaf kepenk kapattı. Kiralık dükkan ilan sayısında büyük bir artış yaşanıyor

Tarihi çarşıda kriz sessizliği

İstanbul'un tarihi alışveriş mekanlarından Kapalıçarşı, ekonomik kriz ve altın fiyatlarındaki oynaklıkla birlikte zor günler yaşıyor. Kapalıçarşı esnafı, mekanın tarihinde ilk kez kepenk kapatıyor. Kalpakçılar Caddesi'nde 15'e yakın dükkanın boşaldığı görülüyor.

Kapalıçarşı'da bir ilk: Kiralık
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kapalıçarşı esnafı, yaşanan manzaranın Kapalıçarşı için bir ilk olduğunu vurguladı. Kalpakçılar Caddesi'ndeki dükkanlar üzerinde hiçbir zaman kiralık yazmadığını hatırlatan esnaf, el değiştirmelerin çok hızlı gerçekleştiği dönemin geride kaldığına dikkat çekti. Bugün itibarıyla Kalpakçılar Caddesi'nde 15'e yakın dükkanın boşaldığı gözlemleniyor. 

Altın fiyatlarındaki oynaklık
İstanbul'un altın ve finans merkezlerinden Kapalıçarşı'da tarihi günler yaşanıyor. Uzmanlar altın fiyatlarındaki ani düşüşle birlikte esnafın, milyonlarca liralık zarara uğradığına ve zaten kriz ortamındaki zararların daha da derinleştiğine dikkat çekiyor. Uzmanlara göre Kapalıçarşı esnafı, yükselişe geçeceği umuduyla yüklü bir altın alımı yaptı; ancak, fiyatların giderek düşmesi sonucunda büyük bir zarara uğradı.

Kiralar altın olarak ödeniyor
Altın fiyatlarındaki zararın günden güne artmasıyla birlikte kiraların altınla ödendiği Kapalıçarşı esnafının durumunun daha da ağırlaşacağı kestiriminde bulunan uzmanlar, önümüzdeki günlerde boş dükkan sayısının daha da artabileceğinden endişe duyuyor. Kapalıçarşı'da 66 sokak ve 4 bin dükkan bulunuyor.