Tarihi Gıdı Gıdı Treni yeniden hizmete girdi

Aydın'ın Nazilli ilçesinde eskiden Sümerbank Basma Fabrikası'na işçi taşımak için şehiriçine döşenen hatta çalışan Gıdı Gıdı Treni yeniden hizmete girdi

Tarihi Gıdı Gıdı Treni yeniden hizmete girdi

Aydın'ın Nazilli ilçesinde eskiden Sümerbank Basma Fabrikası'na işçi taşımak için şehiriçine döşenen hatta çalışan tarihi Gıdı Gıdı Treni yeniden hizmete girdi. Çıkardığı sesten dolayı halk arasında Gıdı Gıdı olarak isimlendirilen tren, yenilenerek seferlere başladı. 

Nazilli Belediyesi, Adnan Menderes Üniversitesi ve TCDD tarafından 1 yıldır devam eden çalışma ile lokomotifi ve vagonu yenilenen tren Sümerbank durağından kalkarak Aydın Nazilli karayoluna kadar gitti. Yaklaşık olarak 200 bin liraya yenilenen Gıdı Gıdı Treni'nin kullanılma amacının para kazanmak ya da yolcu taşımak olmadığı belirtildi. 

 

Tarihi Gıdı Gıdı Treni yeniden hizmete girdi

Nostalji turları yapacak

Nazilli Gıdı Gıdı Treni'nin tekrar hayata kazandırılması ve faaliyete geçmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, ''Şu an trenimiz karayolu ile Sümerbank istasyonu arasında yaklaşık 2 kilometrelik bir mesafede nostalji turları yapacak. Ticari kazanç beklentimiz yok. Amacımız, Nazilli ile ismi ölümsüzleşen tarihi Gıdı Gıdı Trenimizi yaşatmak.'' dedi.

26 yıllık aradan sonra hareket ettirilen trenin lokomotif düdüğü eski günleri yaşattı. Gıdı Gıdı Treni'nin yıllar sonraki ilk seferini, trenin son makinistliğini yapan Necati Vanlıyız kullandı. Tarihi Gıdı Gıdı treni, Adnan Menderes Üniversitesi Sümer Kampüsü'ne ilçe merkezinden öğrenci taşıyacak. 

 

Tarihi Gıdı Gıdı Treni yeniden hizmete girdi