Tarihi Kadıköy Çarşısı esnafını kira yasası bitirdi

2014 yılında yürürlüğe giren ve 10 yıllık kiracının gerekçesiz tahliye edilebilmesine olanak tanıyan kanun tarihi Kadıköy Çarşısı esnafını vurdu. Tahliyelerin başladığı tarihi çarşıda 30 bin TL'yi bulan kiraları karşılamaya gücü yeten markaların sayısı giderek artmaya başladı

Tarihi Kadıköy Çarşısı esnafını kira yasası bitirdi

Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe giren Borçlar Kanunu'nun 347. maddesinde öngörülen 10 yıllık kiracının gerekçesiz tahliye edilebilmesi kararı, Kadıköy Çarşısı esnafını vurdu. Kiraların 30 bin TL'yi bulduğu bölgede esnaf, kanun kapsamında yıllardır faaliyet gösterdiği dükkanlarını terk etmeye başladı. Diğer taraftan bu tahliyeler Çarşı'nın tarihi niteliğinde de bozulmaya neden oldu. Bölgede, yüksek kira miktarlarını karşılamaya gücü yeten markaların sayısın gözle görünür biçimde artmaya başladı.

Tarihi Kadıköy Çarşısı ekonomi ve bürokrasiye teslim
Milliyet Gazetesi'nde yer alan Gökhan Karakaş imzalı habere göre, Kadıköy'ün tarihi çarşısı, genel ekonomik koşulların ve bürokrasi hamlelerinin kurbanı oldu. Tarihi çarşı esnafının ilk sorunu yüksek kira bedelleri oldu. Bölgede kiralar 30 bin TL'ye kadar yükselebilirken, ortalama iş hacmi bu kira bedelinin karşılanabilmesini olanaksız hale getiriyor. Diğer taraftan çok daha önemli bir sorun, 2014 yılının Temmuz ayında yürürlüğe giren Borçlar Kanunu kapsamında getirilen, 10 yıllık kiracının gerekçesiz tahliye edilebilme şartı tarafından oluşturuldu.

Tarihi çarşı kozmopolitleşiyor
 Söz konusu faktörlerin sosyolojik etkisi ise kısa sürede hissedilmeye başlandı. Zira, mal sahiplerinin baskısıyla dükkanlarını terk etmeye başlayan esnafın yerini, yüksek kira bedellerini karşılamaya gücü yeten markalar almaya başladı.

Yalnızca içkili restoranlar kira ödeyebiliyor
Yaşanan süreçle ilgili bir değerlendirme yapan Kadıköy Tarihi Çarşı Kültür Derneği Başkanı Ali Geçgel, bugün itibarıyla yalnızca içkili restoran ya da lokanta zincirlerinin kiralarını ödeyebilidiğini söyledi. 10 yıldan fazla süredir kiracı olanların sözleşmelerinin tek taraflı olarak iptal edilmesine olanak tanıyan yasal düzenleme sonrasında tarihi dokunun tamamen yok olduğunu söyleyen Geçgel:

"Tarihi İstanbul ve Kadıköy dokusunu, kültür belleğimizi geri kazanmak istiyoruz. Bunun için de mülk sahipleri ve Kadıköy Belediyesi'ni duyarlı olmaya davet ediyoruz...." ifadelerini kullandı.

Tarihi Kadıköy Çarşısı esnafını kira yasası bitirdi