Tarihi kale çimentoyla mı restore ediliyor?

Türkiye'de tarihi bina ve anıtların restorasyon tartışmalarına yeni bir eser daha eklendi. Tarihi Mamure Kalesi'nin restorasyonunda kullanılan madde, bizzat Koruma Kurul tarafından onaylandı

Tarihi kale çimentoyla mı restore ediliyor?

Türkiye tarihi bina ve anıtların restorasyonunu beceremiyor mu? Bu soru, tarihi Mamure Kalesi'nin restorasyonunu yürüten şirketin bizzat Koruma Kurulu tarafından onaylanan çimento ile yürüttüğünün anlaşılmasıyla bir kez daha sorulmaya başlandı. Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre İ.S. III. yüzyıla uzanan tarihi ve 39 kulesiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmeye hak kazanmış Anamur Mamure Kalesi çimento olduğundan şüphe edilen bir madde ile restore ediliyor. 

Çimento değil, Horosan Harç
Restorasyonu yürüten firma, izolasyon maddesi olarak kaktüs bitkisinden kaynatılarak elde edilen bir tutkalın da bulunduğu harç bileşiminin bizzat Koruma Kurulu onayından geçtikten sonra binaya uygulandığını söyledi. Bir firma yetkilisi, çimento iddialarını yalanlarken, içinde hidrolik kireç, sömdürülmüş kireç ve kiremit tozu bulunan Horosan harcı yaptığıklarını söyledi. Restorasyon Firması Yakupoğlu İnşaat'ın sahibi Zeki Şentürk:

'Ders dolgu ile yer yer horosan harcı enjekte ediyoruz. Çalışanlarımız çimento kullandıklarını sanıyor oysa o İtalya'dan özel getirttiğimiz hidrolik kireçtir. ' şeklinde konuştu. Kalenin Dünya Mirası Geçisi Listesi'ne yeniden alınması için uğraş veren Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Yücelen de, tepkisini 'Burçlara beyaz mermer koyup, çimento ile duvarları sıvamışlar. Eski hali daha güzeldi.' diyerek gösterdi. 

Yüzölçümü 23 bin 500 metrekareye dek varan ve Anadolu Selçuklu Sultanı Aleaddin Keykubat'ın fethinin ardından bir haylı yıpranan kale, 1300'lü yıllarda Karamanoğlu Beyliği'nin kuşatmasında da büyük zarar görmüştü. Kale Karamanoğlu Mehmet Bey zamanında yeniden imar edildi ve ismi Mamuriye oldu.