Tarihi külliyeden Otopark'a dönüşüm İBB gündeminde

Tarihi Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi'nin otoparka dönüşümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis gündemine taşındı. CHP'li üye Hakkı Sağlam, konuyla ilgili olarak Kadir Topbaş'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi sundu

Tarihi külliyeden Otopark'a dönüşüm İBB gündeminde

Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi'nin üstü açık otoparka dönüşümü, İstanbul Büyükşehir Meclisi'nden gündeme geldi. Meclisin CHP'li üyesi Hakkı Sağlam tarafından hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanıtlaması istemiyle sunulan soru önergesi, 300 yıllık tarihi eser niteliğindeki külliyenin otoparka dönüşümünü mercek altına aldı. 

Külliye TÜRGEV'e kiralandı
Hakkı Sağlam, tarihi Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi'nin TÜRGEV'e kiralanması ve söz konusu vakıf tarafından üstü açık otoparka dönüştürülmesiyle ilgili olarak hazırladığı soru önergesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yalnızca 100 metre uzaklıkta bulunan tarihi bir eserin korunmasında acziyete dikkat çekilerek, "otopark yapılma" gerekçesinin açıklanmasını istedi. Bugüne kadar yapılan işlemler hakkında da bilgi isteyen Sağlam, otopark ve oto yıkama işlemleri için izin alınan makam ve ruhsatlar hakkında, isim, tarih ve sayı bilgisi talep etti. 

Hakkı sağlamın son sorusu ise "2010 yılında Kültür Başkenti olan İstanbul'a" tarihi eserin otoparka dönüşüm fotoğrafının yakışıp yakışmadığı yönünde oldu.